Wydarzenia

Dzień Anglii w naszej szkole

24 kwietnia 2023 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Anglii, który oficjalnie  przypada na dzień 23 kwietnia (dzień imienin George’a, który jest patronem Anglii). Z tej okazji uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat Anglii oglądając wystawę przygotowaną przez organizatorów z pomocą uczniów.

Uczniowie mogli też sprawdzić swoją wiedzę w Quizie na temat Anglii. Ci, którym udało się udzielić prawidłowych odpowiedzi otrzymali słodkie niespodzianki. W Quizie spróbowało swoich sił około 70 uczniów zarówno w trakcie przerw jak i czasie lekcji ze swoimi nauczycielami języka angielskiego.

Na przerwach można było też usłyszeć przeboje znanych angielskich wykonawców, min. Beatlesów, Stinga czy Eda Sheerana.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział.

Wielkie podziękowania dla uczniów, którzy prowadzili quiz: Mateusza Mutwickiego z klasy 3B oraz Przemysława Pyrki i Wiktora Rosomackiego z klasy 2B.

Zapraszamy za rok i zachęcamy do  poznawania kultury i historii Anglii.

Organizatorzy:

Anna Czajkowska i Dorota Palińska

 

Sukces Ucznia ZSTiE

Olgierd Smoderek zajął I miejsce w X Powiatowym Konkursie na reportaż o Wrocławiu w ramach projektu „Magnum Praemium Wratislaviae”.

Gratulujemy!

CISCO Tech Festival

Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu został doceniony przez firmę CISCO – wiodącego producenta sprzętu sieciowego na świecie, zapraszając nas na festiwal do stolicy Małopolski. Nasza szkoła jest w czołówce ogólnopolskiego rankingu z największą ilością uczniów w Akademii CISCO. Około 300 uczniów regularnie korzysta z zasobów netacad.com oraz symulatora sieciowego Packet Tracer. 25 uczniów naszej szkoły, którzy najlepiej zdali egzaminy w CCNA (moduł netacad.com) odwiedziło z instruktorami CISCO Global Support Center.
Uczestniczyliśmy w Cisco Tech Festival – całodniowym spotkaniu warsztatowym, w którym poruszono wiele kwestii związanych z sieciami komputerowymi i telekomunikacją:

 • historią i globalną rolą firmy CISCO (m.in. organizacja transmisji na Mundialu w Katarze, wsparcie techniczne krakowskiego supportu od Istambułu aż po Londyn),
 • odbywaniem stażu w Firmie CISCO,
 • znaczeniem matematyki i j. angielskiego w IT,
 • organizacją Talos, która bada i analizuje zagrożenia witryn www,
 • strukturą certyfikatu CCST (szyfrowanie symetryczne i asymetryczne),
 • XCA – narzędziem do badania wiarygodności certyfikatu na stronie www,
 • ochroną punktów końcowych w sieci przy użyciu Secure Endpoint,
 • rodzajami VPN i zagrożeniami m.in. poprzez korzystanie z VPN do zmiany lokalizacji czy przy użyciu gier komputerowych,
 • automatyzacją, czyli pisaniem skryptów do urządzeń i aplikacji, by nie było potrzeby konfiguracji dużej ilości urządzeń oddzielnie tylko w sposób zautomatyzowany,
 • Devnet Sandbox,
 • Terraform – rozwiązanie Infrastructure as a Code, które sprawdza błędy składniowe w kodzie, upłynnia wykorzystanie kodu urządzeń w sieci np. chmury Azure z hostem,
 • rodzajami chmur, takimi jak publiczna, prywatna i hybrydowa,
 • Webexem, narzędziem CISCO do telekonferencji,
 • urządzeniami typu Desk i Deskpro.

Dziękujemy Radzie Rodziców ZSTIE za sfinansowanie w całości podróży uczniów na to wydarzenie.

Instruktorzy CISCO w ZSTIE:

 • Pani Krystyna Rozdzielska,
 • Pan Marek Lisiecki.

Konkurs wiedzy o Bundeslidze i Premier League

19 kwietnia w naszej szkole odbył się Konkurs wiedzy o Bundeslidze i Premier League.
W szranki stanęli uczniowie z klas 1C, 1F, 2C, 3B i 3C. Po 4 rundach konkursowych pytań najlepszy okazał się Konrad Górkowy, II miejsce zajął Aleks Kantek a trzecie Kacper Kłys. Uczniowie otrzymają nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Dużą niespodzianką dla uczniów było to, że specjalnie dla nich pytania konkursowe zgodzili się nagrać dziennikarze i komentatorzy sportowi Mateusz Borek, Andrzej Twarowski i Piotr Karpiński.
Konkurs organizowała Marta Tomala

Sukces uczennic ZSTiE

Uczennice klasy 2a: Anna Laszczyńska oraz Magdalena Pflaum zdobyły I miejsce w międzyszkolnym konkursie „Szkolny broker informacji”.

W konkursie uczestniczyło 7 szkół. Gratulujemy!

broker
dyplom
dyplom 2

Gala Sportu i Stypendium Sportowe

Liczne sukcesy sportowe Maksymiliana Włoszka z klasy 2B zostały docenione przez Marszałka Urzędu Dolnośląskiego oraz przez Wójta Gminy Kobierzyce na Gali Sportu. Nasz uczeń podpisał umowę stypendialną za wysokie wyniki na tle ogólnopolskim w judo i sumo.


Link do wydarzeń:

kobierzyce

dolnyslask.pl

Laboratorium i wykład w WSB

10 lutego 2023, klasa 2B miała okazję uczestniczyć w laboratorium XR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Laboratorium dotyczyło łączenia technologii i tworzenia nowego wymiaru technologicznego świata. Virtual Technology jest stosowana w stomatologii, pierwszej pomocy czy aplikacjach edukacyjnych.

Dodatkowo, uczestniczyliśmy w ciekawym wykładzie porównującym archetypy z literatury angielskiej/amerykańskiej ze współczesnymi ikonami świata westernów, superbohaterów i filmów science-fiction. Poznaliśmy też aplikację menti.com, na której możemy na żywo zbierać informacje w czasie burzy mózgów i tworzyć prezentacje.

Prowadzący zajęcia: Pani Aleksandra Szlacheta oraz pan dr Robert Gadowski.

Gala na Uniwersytecie Ekonomicznym

W auli CKU Uniwersytetu Ekonomicznego miało miejsce uroczyste podsumowanie roku 2022 naszego klubu. Podczas, którego mogliśmy nagrodzić najlepszych reprezentantów oraz podziękować organizacją współpracującym i sponsorom za pomoc w organizacji szkolenia na najwyższym poziomie.
Nasi zawodnicy w roku 2022 zdobyli 68 medali Mistrzostw Polski i 18 medali Międzynarodowych Imprez rangi Mistrzowskiej. Do tego pobili 7 Rekordów Polski🤩. Więc było czym się chwalić!
Naszą Szkołę reprezentował Maksymilian Włoszek z klasy 2B, Mistrz Polski kadetów w sumo.

Koncert edukacyjny w NFM

7 lutego 2023 zainteresowani uczniowie ZSTIE mieli okazje uczestniczyć w koncercie jazzowym w sali głównej Narodowego Forum Muzyki. W programie koncertu są utwory m.in. George’a Gershwina i Milesa Davisa.

Organizator wyjścia: Pani Bożena Hołownia.

link

link 2

Wigilia w ZSTIE

Jak co roku w klasach odbywały się wigilie świąteczne. Na stołach dominował barszcz czerwony z uszkami. Wielką klasą wykazali się uczniowie klasy 4E i 4X, którzy śpiewali kolędy odwiedzając nas w salach. W tle leciały polskie tradycyjne kolędy oraz Christmas jazz. Cała społeczność szkolna życzyła sobie Wesołych Świąt.

Kręgielnia

Jesteśmy po bardzo fajnych 2 – godzinnych zajęciach rekreacyjnych na kręgielni.
Pełna realizacja celów wychowawczych🙂:
 1. rekreacyjny
 2. integrujący zespół klasowy
 3. propagowanie zdrowego stylu życia
Gorąco polecamy!
klasa 3X wraz z Wychowawcą

Wietrzymy magazyny!

W czeluściach pracowni 219 trzymamy także sprzęt z poprzedniej epoki. Służy on do lepszego zrozumienia funkcjonalności oraz zastosowania, w tym przypadku: serwerów HP DL380 SSL oraz Dell Poweredge 2850. Konfiguracja, montaż i demontaż poszczególnych podzespołów sprawia, że potencjalni pracownicy branży IT (nasi uczniowie) poznają różnorodność sprzętową i softową, a co za tym idzie, są lepiej przygotowani do rozwiązywania problemów serwisowych. Uczniowie zaakceptowali wyzwanie i będą starali się zainstalować Ubuntu Server w GUI i w trybie tekstowym na wcześniej wspomnianym sprzęcie. Na zdjęciach poniżej – Ola i Krzysztof z klasy 1D gr. 1.

Opiekunowie Pracowni: Pan Marek Lisiecki i Pan Tomasz Ziółkowski.

Podziękowania od Rady Osiedla

Koalicja Oławska oraz Rada Osiedla Przedmieście Oławskie Oławskie podziękowała za zaangażowanie Wolontariatu ZSTIE. Szczegóły poniżej:

Dzień Świętego Mikołaja

A to już wspomnienia z miłego, wspólnego świętowania Dnia Świętego Mikołaja. Było słodko, miło i serdecznie.
Dziękujemy i do zobaczenia za rok 🙂
Wolontariat Szkolny

Turniej Kostki Rubika

18 listopada 22′ na 4 godzinie lekcyjnej w auli ZSTIE odbył się turniej układania kostki Rubika 3×3 na czas.

Zawody wygrał Jakub Kowalski z klasy 4C, który ułożył kostkę w 0:22.33 sekundy.

Zapis video z wydarzenia: link youtube

Dzień Życzliwości

Tylko spójrzmy – tyle życzeń, aforyzmów, sentencji wpłynęło…. Od klas… Klasy życzyły klasom… i całej społeczności szkolnej. Wszyscy wszystkim…. Było wspaniale…

Można było również przystąpić do zadania „Znajdź siebie wśród życzliwych” przygotowanego przez Samorząd Uczniowski oraz rozwiązać krzyżówkę: Życzliwi bohaterowie literaccy i filmowi” specjalnie przygotowaną na tę okazję przez Bibliotekę Szkolną.

UWAGA: W najbliższym czasie odbędzie się loteria nagród za poprawne rozwiązanie.

Dzień Życzliwości w naszej szkole odbył się życzliwie i na słodko. Dziękujemy Mamom z klasy 3X za upieczenie ciast na tę okazję.

Dzień Życzliwości sprawił, że mogliśmy doświadczyć pozytywnej energii wśród społeczności szkolnej.

Pozostańmy życzliwi przez cały rok.

Dziękujemy za Waszą obecność w tym dniu.

Wolontariat Szkolny, Pani Bożena Hołownia oraz Samorząd Szkolny

Wizyta w Radiu Luz

Dzięki uprzejmości Pana Michała Krupińskiego, klasa 2B miała możliwość poznania zagadnień związanych z realizacją dźwięku w radiostacji, szczególnie w zakresie:

 • sygnału cyfrowego DAB jako alternatywy dla FM,
 • paczek do jingli, nagrań, sampli,
 • rodzajów mikrofonów pojemnościowych, lampowych, wstęgowych, dynamicznych, estradowych, kardioidalnych,
 • igieł gramofonowych,
 • stołów emisyjnych w radiostacjach,
 • oprogramowania emisyjnego,
 • stosowania Stirlitz Media Logger (do wyodrębniania nagrań, śledzenia audycji).
  Nasi uczniowie mieli również możliwość nagrania 30 minutowej audycji, by sprawdzić ewentualne predyspozycje radiowca oraz popracować nad emisyjnością głosu. Serdecznie zachęcamy do słuchania Radia Luz (Akademickiego Radia Politechniki Wrocławskiej) na częstotliwości 91,6 FM oraz na stronie: https://radioluz.pl/
  Organizator spotkania: Pan Marek Lisiecki oraz Pani Anna Geryn (Redaktor Naczelna).

Dzień Absolwenta

22 X 2022 w naszej Szkole odbył się Dzień Absolwenta.

Z tej okazji nasi goście (Absolwenci) obejrzeli:

– prezentację osiągnięć Szkoły w ciągu ostatnich 20 lat

– film o działalności Koła Strzeleckiego (p. A. Huber)

– nagrane wspomnienia absolwentów (p. M. Tomala)

– prezentację zdjęć „XX lat Szkoły w obiektywie”

– wystawę Kronik Szkolnych

– pokaz drukarki 3D przygotowany przez uczniów klas 4Y i 1B.

W ramach spotkania wręczono Nagrody Dyrektora Szkoły zwycięzcom Międzyklasowego Konkursu Strzeleckiego z okazji XX-lecia Szkoły.

Absolwenci otrzymali też pamiątkowe gadżety i breloczki z logo Szkoły wydrukowane na drukarce 3D.

Spotkali się z wychowawcami i nauczycielami w salach.

Koordynatorem Dnia Absolwenta była p. E. Bury

Przerwa na Czytanie

Uczniowie naszej szkoły (2C, 3X, 4B, 4C) wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim.

W ten sposób dołączyliśmy do szkolnej braci czytającej.

Błażej Czupkowski z klasy 3X wicemistrzem Europy w Judo!!!

Kategoria wagowa: 73 kg, Kategoria wiekowa: junior młodszy

Ilość uczestniczących państw: 11

Miejsce: Kowno, Litwa.

Nasze gratulacje!!!

 

Góra Grosza

GÓRA GROSZA – jeden grosz znaczy niewiele, RAZEM możemy osiągnąć dużo!!!

Wolontariat szkolny zaprasza do kolejnej edycji zbiórki. Zapraszamy do wrzucania drobnych monet na parterze szkoły.

Kwota poprzedniej zbiórki to 190, 34 złotych. Celem zbiórek, które odbywają się w całym kraju jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka lub w rodzinach zastępczych.

POMOŻMY, POMÓŻMY, POMÓŻMY!!!

Festyn Rodzinny, październik 2022

Na prośbę Rady Osiedla Przedmieście Oławskie, nasi uczniowie z klas 1X, 1R oraz 4X pomagali przy organizacji niedzielnego festynu osiedlowego. Festyn odbył się na Niskich Łąkach w okolicy Żabiej Ścieżki. Okoliczni mieszkańcy mogli zagłosować na projekt obywatelski.

Otrzymaliśmy podziękowanie za długi dyżur i konkretną pomoc  przy festynie. Ja dziękuję za dobrą robotę i tworzenie pozytywnego wizerunku naszej szkoły.

Opiekun wolontariatu w szkole,

Eleonora Buszta

Targi pracy w ZSTIE

Serdecznie zapraszamy uczniów ZSTIE na targi pracy. Jak co roku będą one odbywać się w szkole, na których będą przedstawiciele służb mundurowych oraz pracodawcy. Jest to dobra okazja do utorowania bądź modyfikacji własnej ścieżki rozwoju zawodowego.

 

 

 

 

 

 

 Wrocławski Samorząd Uczniowski

Na XII Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia reprezentacja SU odebrała Dyplom dla Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych za zajęcie III miejsca w konkursie na Najlepszy Wrocławski Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2021/2022 w kategorii „Całokształt działalności”Gratulacje ❤️

Dolnośląski Festiwal Nauki

Uczniowie klasy 2E mieli okazję zaznajomić się z podstawami akustyki w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej (edycja 16-21 września 2022). Prowadzący pokaz wyjaśnili podstawowe pojęcia związane z akustyką oraz opowiedzieli po krótce o działalności Koła. Podczas pokazu uczestnicy mieli możliwość obserwacji tworzenia się Figur Chladniego na drgającej płycie sprężystej oraz przejścia przez labirynt akustyczny.

Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Polskiej Sekcji Audio Engineering Society.

.

Klasa 2X miała okazję uczestniczyć w pokazie „Nasza misja – transmisja” w Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej i Laboratorium Techniki Antenowej. Dotyczył on z bezprzewodowego dostępu sieci w kontekście maksymalnej przepustowości oraz zasięgu. Kolejnym aspektem poruszanym przez prowadzących były ograniczenia routerów wifi z antenami bezprzewodowymi oraz odbiór sygnału z satelity na orbicie geostacjonarnej oddalonej od urządzeń końcowych o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów: pomiar anteny z reflektorem

Wizyta w Norwegii

Doradca Zawodowy w ZSTIE, Pani Alina Trzeciak oraz Pani Wicedyrektor – Beata Pawlikowska uczestniczyły w projekcie „Semper Avanti”, ukierunkowanym na strategię zrównoważonego rozwoju. Projekt ten przeznaczony jest dla pracowników kształcenia zawodowego i kadry zarządzającej w szkołach. Poza sprawami czysto zawodowymi, była również okazja, by poznać bliżej piękne norweskie krajobrazy 🙂

Założenia projektu:

Sustainability in VET Training Projekt zakłada aktualizację programów nauczania o elementy związane ze zrównoważonym rozwojem w efekcie współpracy z przedsiębiorstwami oraz wymiany doświadczeń z instytucjami edukacyjnymi w Norwegii. Tym samym, bezpośrednio wpływa na rozwój i promocję sektora VET (TVET) i wzrost współpracy pomiędzy szkołami a pracodawcami. Efektem realizacji projektu będą lepsze programy kształcenia, uwzględniające wyzwania dzisiejszego świata i potrzebę ekonomizacji wykorzystania zasobów i minimalizacji kosztów oraz wskazujące na wzajemne zależności pomiędzy nauczanymi elementami a, światem zewnętrznym. Z praktycznego punktu widzenia, przekłada się to na zmniejszenie zużycia materiałowego, zwiększenie efektywności i niższe koszty wpływu środowiskowego dla przedsiębiorstw w efekcie zatrudnienia absolwentów. Lepsze kształcenie uczniów szkół zawodowych zwiększa ich szanse zawodowe w przyszłości i jednocześnie odpowiada na potrzebę wyrównywania szans w związku ze zdiagnozowanym słabszym zapleczem kulturowym i ekonomicznym kandydatów wybierających szkoły zawodowe w odniesieniu do ogółu populacji młodzieży. W projekcie zaangażowanych zostanie grupa przedsiębiorstw z Polski i Norwegii, które podzielą się swoimi doświadczeniami i potrzebami dotyczącymi treści programowych i programów nauczania w odniesieniu do praktyki działania. Jednocześnie będą oni mieli okazję poznać nauczycieli i przedyskutować wspólnie wybrane aspekty programowe.

 

 

Narodowe Czytanie Adama Mickiewicza

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania. Na godzinach wychowawczych przeczytali „Powrót taty” z podziałem na role. Przeżyliśmy chwile radości, grozy, by ostatecznie doświadczyć szczęśliwego zakończenia ballady ze zbiorku „Ballad i romansów” A. Mickiewicza.

Sukces Maksymiliana

Z niezwykłą radością informujemy, że uczeń klasy 1B, Maksymilian Włoszek został mistrzem Polski Kadetów w Sumo!!!

Zawody odbyły się 29 maja 2022 w Kwidzynie. Maksymilian zwyciężył w swojej kategorii wagowej do 85 kg, indywidualnie i drużynowo. W tej kategorii wagowej uczestniczyło około 15 zawodników. Kolejnym etapem będą Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Estonii w październiku 2022. Życzymy dalszych sukcesów!!!

Erasmus 2022

W piątek, 3 czerwca 2022 gościliśmy w naszej szkole 6 uczestników projektu Erasmus+ z Hiszpanii. Są to uczniowie odbywający praktyki we Wrocławiu oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych. Celem spotkania było poznanie naszej szkoły, zapoznanie się z polskim systemem edukacji, wymiana doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności językowych.

Nazwa Instytucji wysyłającej: I.E.S. Fernando Aguilar Quignon (Cádiz): http://www.iesfernandoaguilar.es/#

Koordynator ZSTIE: Pan Marek Lisiecki

On Friday, the 3rd of June 2022 we hosted 6 Erasmus+ project participants from Spain in our school. These are students doing their apprenticeship in Wrocław and teachers of vocational subjects.
The goal of this meeting was getting to know our schools, learning about polish eduacation system, sharing experience and improvement of language skills.
Name of sending institution: I.E.S. Fernando Aguilar Quignon (Cádiz): http://www.iesfernandoaguilar.es/#
ZSTiE coordinator: Marek Lisiecki

Translated by Mateusz Rosiński, 3C.

Koszykówka – zawody w ZSTIE

Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowano turniej rzutów osobistych do kosza. Akcja miała na celu promocję zdrowego trybu życia. Zwycięzcą zawodów został uczeń klasy 3F Patryk Tarasiuk trafiając 50% rzutów osobistych. 2 miejsce zajął Michał Kowalewski z klasy 3A (50%) oraz Hubert Styś z klasy 1C (40%). Wśród kadry pedagogicznej najlepiej poradził sobie Dyrektor ZSTIE, Pan Rafał Cichocki oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych Pan Krzysztof Cwojdziński (40%).

Mamy nadzieję, że zawody zachęcą nas do większej aktywności fizycznej i oderwą od biurka/komputera. Zwycięzca otrzyma nagrodę na zakończenie roku szkolnego. Relacja filmowa z tego wydarzenia będzie odtwarzana na TV obok pokoju nauczycielskiego od przyszłego tygodnia.

Organizator zawodów: Pan Marek Lisiecki.

Pomoc przy organizacji: Pan Tomasz Ziółkowski, grupa 2X/2.

 

Koło z j.angielskiego

W ramach zajęć wspierających zainteresowania z języka angielskiego przygotowywaliśmy się do Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego, certyfikatów Cambridge FCE i CAE, które znacznie przekraczają poziom podstawy programowej. Treści nauczania możemy także realizować w ramach immersji tj. zanurzenia w języku obcym np. oglądając filmy po angielsku, grając w gry komputerowe.  Idąc tym tropem, ostatnie zajęcia dodatkowe na naszym kole realizujemy poprzez uczenie się słów z zakresu sport w grach komputerowych.

Słowniczek Pro Evolution Soccer/FIFA:

referee, pass forward, hit forward, pitch, interception, kick-off, be taken down, substitution, scoresheet.

Prowadzący zajęcia: Marek Lisiecki

Spotkanie z Alexem Dancygiem

W dniu 20 maja 2022 na lekcji 4. ( 10:25- 11:10) w auli szkolnej odbędzie się spotkanie z p. Alexem Dancygiem – mieszkańcem kibucu Nir Oz, historykiem, współpracownikiem Instytutu Yad Vashem, aktywnym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego. W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie.
Pan Alex Dancyg jest współtwórcą Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Izraelu. Wizyta odbędzie się w ramach projektu Zachować Pamięć: Dolnośląskie Spotkania Polska – Izrael.
W spotkaniu weźmie udział p. Ewa Skrzywanek doradca metodyczny Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zajmuje się zagadnieniami wielokulturowości, programami edukacyjnymi UE, edukacją regionalną i patriotyczną. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, edukator edukacji europejskiej. Autorka publikacji z zakresu metodyki nauczania historii, wielokulturowości, edukacji regionalnej, patriotycznej i europejskiej.

Sukces uczniów klasy 1B

Uczniowie klasy 1B – Maksymilian Włoszek oraz Kacper Cielecki odnieśli sukces w zawodach na poziomie wojewódzkim w Judo!!! (1 miejsca w Pucharze Otwartych Mistrzostw Dolnego Sląska w dwóch kategoriach wagowych 73 i 81 kg). Jesteśmy dumni, że także uczniowie naszej szkoły kontynuują tradycje wielkich polskich olimpijczyków takich jak Paweł Nastula czy Rafał Kubacki.

Gratulujemy i życzymy Maksymilianowi i Kacprowi dalszych sukcesów!!!

Druk 3D w Wyższej Szkole Bankowej

11 uczniów klasy 1B miało okazję uczestniczyć w szkoleniu z projektowania 3D w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Druk 3D ma bardzo szerokie zastosowanie, szczególnie w budownictwie, medycynie, stomatologii, motoryzacji, lotnictwie i kosmonautyce.
Uczniom przedstawiono wiele aspektów związanych z technologiami proszkowymi oraz żywicznymi (SLA – utwardzanie płynnej żywicy za pomocą wiązki lasera, DLP – utwardzanie materiału fotopolimerowego za pomocą promieniowania świetlnego – źródłem światła jest projektor, Poly Jet – natryskiwana jest żywica przed polimeryzacją).

W ramach szkolenia wykonano breloki przy użyciu programu Fusion 360 oraz drukarki typu DLP. Użycie tego programu służy także do badania obciążeń, siły nacisku drukowanych elementów. Przy okazji, prowadzący szkolenie opowiedział o ścieżce rozwoju w branży projektowania 3D, jego powiązaniem z NASA czy Elonem Muskiem.

Przydatne strony związane z wydrukiem 3D: https://www.thingiverse.com/ (znajdziemy tam gotowe modele STL do wydruku) oraz https://3dp.rocks/lithophane/ (umieszczanie zdjęć w 3D).

Nazwa projektu: Społeczne i technologiczne kompetencje ucznia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (projekt finansowany z budżetu Państwa oraz ze środków UE)

Prowadzący szkolenie: mgr inż. Dominik Liszkiewicz

Koordynator projektu w ZSTIE: Pan Marek Lisiecki

Koordynator projektu w WSB: Pani Aneta Nowicka

Święto  Konstytucji 3 Maja

W związku z obchodami 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nauczyciele historii przygotowali quiz dotyczący pierwszej w historii naszego państwa konstytucji.
Link do quizu będzie aktywny w dniu 3 maja od godz. 10. Pierwsze trzy osoby, które zdobędą największą liczbę punktów – otrzymają oceny za aktywność z historii lub historii i społeczeństwa.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
link

Zakończenie Roku Maturzystów

Podziękowania!!!

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu pragną serdecznie podziękować rodzicom, uczniom oraz pracownikom szkoły za udział w zbiórce pieniędzy na leczenie naszego ucznia – Krzysztofa Kawy. Dzięki Państwa hojności podczas poniedziałkowych zebrań z rodzicami do puszki trafiło 3225 zł. Zgromadzona kwota wraz z pieniędzmi zebranymi podczas Zawodów Strzeleckich została wpłacona na Konto Rady Rodziców i zostanie przekazana Krzysiowi na dalsze leczenie. Podziękowania kierujemy również do Szkolnego Koło Wolontariatu SP Radwanice oraz jej opiekuna – pani Doroty Dudzic za ogromną pomoc podczas naszej akcji​.

Dzień bez plecaka

W ZSTIE uczniowie wykazali się kreatywnością z okazji międzynarodowego dnia bez plecaka. Wyjątkowo dzisiaj, książki i przybory szkolne były umieszczane w wiaderku, skrzynce narzędziowej, obudowie PC czy nawet oponie. Jest to akcja mająca na celu kształtowanie świadomości o tym, że nie wszyscy mają możliwości finansowe do kupna plecaka do szkoły.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie!!!

Zawody Strzeleckie uczniów ZSTIE

Dzięki zaangażowaniu naszej społeczności szkolnej udało nam się zebrać podczas zawodów 500PLN na leczenie Krzysia!

Dzień Wody w ZSTIE

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wody w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień w wyjątkowy sposób. Można było obejrzeć wystawę „Woda w naukach przyrodniczych”, prezentacje „Motyw wody w sztuce”. Uczniowie rozwiązywali quiz „Motyw wody w literaturze i w języku”, mogli też skosztować wody ze szkolnego źródełka. Na pewno te działania skłoniły wszystkich do refleksji nad znaczeniem wody w naszym życiu.

Organizatorzy: SU, biblioteka oraz nauczyciele przedmiotów przyrodniczych.

Koło Robotyczne

Pan Piotr Otręba zaprasza uczniów ZSTIE na dodatkowe zajęcia koła robotycznego – gdzie wykorzystywana jest szkolna drukarka 3D. Zapisać można się we wtorki w pracowni 219 o 15:00. Zajęcia mogłyby się odbywać także we wtorki od godz. 16:40.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Państwa Dudzic i Państwa Serwaczak oraz Szkolnego Koła Wolontariatu SP im. Jana Brzechwy w Radwanicach za przygotowanie w pełni wyposażonych plecaków dla nowych uczniów klasy 2C z Ukrainy.
Bardzo dziękujemy!!!

 

 

 

 

 

Pomoc dla Ukrainy

Drodzy Państwo, Drodzy Uczniowie!

Chcielibyśmy podziękować za hojne dary dla Ukrainy, które tylko w tym tygodniu napłynęły do naszej szkoły. W czwartek (3.03) zawieźliśmy już pierwszy transport do Urzędu Marszałkowskiego. Uzyskaliśmy informację, że jeszcze w tym samym dniu miał zostać przekazany na Ukrainę.

Chcielibyśmy tez doprecyzować i zaktualizować listę potrzebnych rzeczy:

· Mydło naturalne i kosmetyczne

· Proszki do prania

· Szampony

· Pasty do zębów

· Szczoteczki do zębów

· Płyn do mycia naczyń

· Płyn do czyszczenia łazienek

· Papier toaletowy (zgrzewki)

· Chusteczki nawilżane

· Podpaski

· Pampersy dla dzieci

· Wkładki higieniczne dla starszych osób

· Ręczniki mikrofibra

· Płatki kosmetyczne/patyczki kosmetyczne

· Grzebienie

· Gąbki do mycia naczyń

· Płyny antyseptyczne

· Ręczniki papierowe

· Karimaty

· Śpiwory

· Materace

· Łóżka turystyczne

· Koce

· Powerbanki i ładowarki uniwersalne

· Komplety pościeli

· Latarki

· Baterie alkaliczne

· Świeczki długopalne

· Zestaw naczyń wielokrotnego użytku (łyżka, widelec, nóż, talerz, mały garnek)

· Naczynia jednorazowe

· Pojemniki na wodę/kanistry na 10 litrów i więcej

· ŻYWNOŚĆ TRWAŁA (np. konserwy, gotowe dania).

Dary proszę przekazywać do sali: 214 i 318. Można też zostawić na portierni.

Gorąco zachęcamy do zbiórki i apelujemy O SOLIDARNOŚĆ Z MĘŻNYM NARODEM UKRAIŃSKIM i JEJ PREZYDENTEM.

Opiekun Wolontariatu Szkolnego, Eleonora Buszta

Dary od społeczności ZSTIE:

Brązowa Tarcza

W rankingu Tygodnika Perspektywy z 2022, Technikum nr 7 we Wrocławiu zdobyło brązową tarczę (znak jakości) – miejsce 467 na 1887 techników, uzyskując 50,95 pkt. W metodologii przydzielania punktów uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych, egzamin maturalny oraz sukcesy szkoły w olimpiadach: linkObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie tarcza_2022.png

Sukces Błażeja

Jeszcze jedna optymistyczna wiadomość na dobrą końcówkę Roku 2021. Uczeń naszej szkoły Błażej Czupkowski (klasa 2X ) zdobył Wicemistrzostwo Polski Młodzików w Judo 2021.
To kolejny duży sukces Błażeja, NASZE GRATULACJE 🙂

Wigilie w klasach

W naszej szkole odbyły się liczne wigilie klasowe, głównie w ramach zajęć z wychowawcą. Uczniowie technikum składali sobie życzenia świąteczne. Dzięki wsparciu rodziców, uczniowie zorganizowali także poczęstunek, na którym dominował przede wszystkim barszcz z uszkami.

Już teraz życzymy całej społeczności ZSTIE Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego w nowym roku!!!

Poniżej zdjęcia z wigilii klasowej 1B, 1E i 2X.

Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego 2021 w ZSTiE

Zgodnie z wieloletnią tradycją odbyła się w naszej szkole  Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego. Wzięło w niej udział 24 uczniów ZSTiE. Najliczniejsza grupa uczestników to uczniowie klas trzecich, ale nie zabrakło też uczniów z klas pierwszych, drugich i czwartych.  Najlepsi okazali się uczniowie klas trzecich i drugich.

 

A to zwycięzcy Szkolnej Olimpiady Języka Angielskiego:

I miejsce – Jakub Wajda  kl. 3C

II miejsce –  Maciej Miłaczewski  kl. 2C

III miejsce – Hubert Sołtys  kl. 3F

Wyróżnienie otrzymał Jakub Szwed –  kl. 4A

Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

Zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy ☺☺☺

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i chęć zmierzenia się z niezbyt łatwymi zadaniami.

Zapraszamy za rok ☺☺☺

Organizatorzy: Aleksandra Janusz i  Dorota Palińska.

6 grudnia 2021

6 grudnia zawitał do naszej szkoły Święty Mikołaj z torbą pełną słodyczy.

To chyba jednak byliśmy grzeczni. Dziękujemy za wspólne obchody tego Dnia.

Wolontariat Szkolny

Loteria „Świąteczna Gwiazdka dla Krzyśka”

 

Loteria „Świąteczna Gwiazdka dla Krzyśka” 8 grudnia 2021 (środa) 11.00 ZSTIE – pomóżmy naszemu choremu uczniowi z klasy 3Y. 8 grudnia 2021 (środa) w godzinach od 11.00 do 13.00 w ZSTiE odbędzie się Loteria pt. „Świąteczna Gwiazdka dla Krzyśka” na kosztowne leczenie naszego ucznia Krzysztofa z klasy 3Y.
Głównym Patronem akcji, który podjął zadania zebrania i dostarczenia fantów na loterii jest Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu od partnerów: Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej.
Udział w loterii odbędzie się w czterech turach ze względu na obecnie panującą pandemię.
I tura – w godz. 11.00 – 11.30
II tura – w godz. 11.30 – 12.00
III tura – w godz. 12.00 – 12.30
IV tura – w godz. 12.30 – 13.00
Każdy uczestnik loterii może zakupić los w zależności od swoich możliwości finansowych i wesprzeć ucznia Krzysztofa w jego leczeniu. Losy będą podzielone na 4 kategorie (2zł, 5zł, 10zł, 20zł). Jak widać możemy już za symboliczne 2zł pomóc uczniowie naszej szkoły.

Natomiast w AULI ZSTIE na 4 piętrze od godz. 12.00 do 13.00 odbędzie szczególna licytacja wartościowych przedmiotów i voucherów zebranych przez naszego Patrona.

Link do reportażu TVP3 Wrocław: https://wroclaw.tvp.pl/57350775/pomagaja-krzyskowi-koledzy-chorego-nastolatka-apeluja-o-pomoc
Nad sprawami organizacyjnymi będą czuwać Wolontariat i Samorząd Uczniowski ZSTiE.
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie i Pracownicy ZSTIE w tym dniu pokażmy, że zależy Nam na Naszym Uczniu.

Dziękuję za postawę pełną Dobroci i Empatii.
Rafał Cichocki
Dyrektor ZSTiE

Wystawa pt. „Wrocławskie Oblicza Patriotyzmu”

Od 16 listopada do 3 grudnia 2021 r. w naszej szkole gościła wystawa zatytułowana „Wrocławskie Oblicza Patriotyzmu”, którą użyczyło nam Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Wystawę można było podziwiać w pracowniach historycznych.

Na 12 planszach zaprezentowano sylwetki zasłużonych dla Polski postaci, mających różne pochodzenie narodowe i etniczne m.in: Aleksandra Sulkiewicza, Jana Matejki, Augusta Agbola O’Brown, Ignacego Łukasiewicza, Merian Caldwell Coopera, Bronisławy Wajs, Rudolfa Stefana Jana Weigla, Zdzisława Józefa Czendefu, Ireny Krzywickiej, Juliana Tuwima, Józefa Unruga, Veli Beka Jedigara.

W związku z obchodzonym w listopadzie Narodowym Świętem Niepodległości, a także Międzynarodowy Dniem Tolerancji wystawa stała się przyczynkiem do dyskusji o patriotyzmie, różnorodności etnicznej, kulturowej i narodowościowej.

BohaterOn w ZSTIE 2021! 

W ramach tegorocznej edycji BohaterON w Twojej Szkole nauczyciele historii we wszystkich klasach przeprowadzili lekcje dotyczące Powstania Warszawskiego. Uczniowie indywidualnie lub grupowo przygotowali kartki pocztowe dla Powstańców.

W ten sposób chcieliśmy podziękować Powstańcom za ich poświęcenie, patriotyzm i bohaterstwo.

Dzień Życzliwości w ZSTiE

Z okazji Dnia Życzliwości w naszej szkole uczniowie mogli:

· Odnaleźć siebie wśród życzliwych

· Spojrzeć życzliwym okiem na forum

· Rozwiązać zagadki z plakatu na 2021 „Uśmiech, podaj dalej”

· Rozwiązać literacką krzyżówkę ekologiczną

· Uczestniczyć w quizie internetowym „Życzliwy dla natury”

Dzień Życzliwości na stoisku Wolontariatu

Było miło i życzliwie….

Uczniowie z klas 2X, 1E przygotowali na tę okazję 100 smacznych babeczek, niektórzy z nas wylosowali również upominki na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia 😊

Można też było skorzystać z inspiracji, jak realizować się jako OSOBA ŻYCZLIWA – w formie wskazówek, aforyzmów, porad.

Dziękujemy za wspólne świętowanie i oby taka atmosfera życzliwości towarzyszyła nam na co dzień przez cały następny rok 😊

Wolontariat Szkolny

Kararnaum

To film, który nas poruszył. Zachęcamy do jego obejrzenia !

Kafarnaum (tłumaczeniu: chaos) to historia dwunastoletniego chłopca o imieniu Zain, który mieszka w brutalnej rzeczywistości bejruckich slumsów.

W bólu, cierpieniu i całkowitym osamotnieniu walczy o siebie i innych. I to mu się udaje…

Film ten zdobył w Cannes nagrodę jury oraz piętnastominutową owację publiczności 😊

To piękny przykład CZŁOWIECZEŃSTWA tego dwunastolatka.

Klasa 2X  z wychowawcą

Charytatywny Międzyklasowy Turniej Siatkówki

Gratulujemy zwycięstwa Drużynie z klasy 3B!!!

6 listopada pod kierunkiem naszych nauczycieli wychowania fizycznego odbyły się mecze, do których przystąpiło aż 19 drużyn z 15 klas. Na hali sportowej panowała gorąca, wspaniała i bardzo pozytywna atmosfera… GRATULUJEMY pięknej postawy!!!

Już teraz zapraszamy zwycięską drużynę na uroczyste wręczenie nagrody w dniu 16 listopada (wtorek) 0 11.15 w gabinecie p. Dyrektora Rafała Cichockiego. Przypominamy, że nagrodą są bilety na mecz naszej wrocławskiej drużyny WKS Śląsk Wrocław (27 listopada, godzina 15.00).

Darowana kwota od klas na leczenie Krzysia to 760 złotych!

Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego za sprawne przeprowadzenie rozgrywek, a Wam za udział, byliście wspaniali!

Pozdrawiamy,

Wolontariat Szkolny

Szkolne Obchody Święta Niepodległości

Z okazji 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości w ZSTiE przygotowano następujące działania:

– w ramach akcji „Szkoła do Hymnu” 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy;

– w ramach godzin wychowawczych lub zajęć historii uczniowie brali udział w grze edukacyjnej przygotowanej przez nauczycieli naszej szkoły;

– w każdej klasie przeprowadzono lekcje o tematyce niepodległościowej;

– na terenie szkoły przygotowana została wystawa w związku z obchodami Święta Niepodległości, sale lekcyjne oraz drzwi udekorowano w barwy narodowe;

– uczniowie zostali zachęceni do udziału w grze przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, poświęconej m.in. Patronom Szkoły.

Organizatorzy: nauczyciele historii, wychowawcy, p. B. Hołownia.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef Piłsudski

Egzamin TOEFL w WSB

4 listopada 2021, 5 maturzystów z ZSTIE pisało egzamin TOEFL w Wyższej Szkole Bankowej. Jest to kolejna edycja projektu w ramach współpracy pomiędzy uczelnią a naszą szkołą. Zdający mieli więc możliwość zweryfikowania swojej wiedzy przed egzaminem maturalnym, zapoznania się z ofertą uczelni oraz wzbogacenia swojego przyszłego CV certyfikatem językowym.

Nazwa projektu: Społeczne i Technologiczne Kompetencje Ucznia. Koordynator: p. Marek Lisiecki

Tydzień Patronów Szkoły

W dniach 25.10-29.10.2021 r. w ZSTIE obchodzimy Tydzień Patronów Szkoły. W ramach obchodów przygotowano następujące działania:
– lekcje muzealne o Patronach Szkoły dla klas pierwszych;
– grę z wykorzystaniem kodów QR dla wszystkich uczniów;
– quiz dla wybranych klas;

– wystawę na terenie szkoły dotyczącą Patronów oraz Twórców Polskiego Biura Szyfrów;

– uczniowie klas pierwszych wykonali plakaty o Patronach.

Organizatorzy: p. H. Strachowska, p. B. Hołownia, p. J. Kochajkiewicz oraz przewodnicząca SU- Wiktoria Romańczuk

Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się zbiórka zniczy w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zebrane znicze trafią na polskie groby znajdujące się na Kresach Wschodnich. W ten sposób pragniemy ocalić pamięć o naszych przodkach, których groby po II wojnie światowej pozostały za wschodnią granicą naszego kraju. Wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy akcji: H. Strachowska, J. Kochajkiewicz, K. Połujan

Sieci komputerowe – laboratoria

Na zajęciach z sieci komputerowych, uczniowie klas I i II (informatyk/teleinformatyk) rozwijają umiejętności praktyczne takie jak:

 •  konfiguracja rutera i przełącznika,
 •  zarabianie kabli prostych i krosowanych,
 •  zarabianie patch paneli i gniazd sieciowych,
 • routing dynamiczny i statyczny,
 • udostępnianie sieci bezprzewodowej hostom np. smart tv.

Dodatkowo, w sieciach LAN zabezpieczamy logicznie oraz fizycznie elementy sieci. Jednym z zabezpieczeń fizycznych jest montaż urządzeń w szafie rack. Na zdjęciach poniżej – uczniowie klasy 2C gr. 1 i 2A/1 w pracowni 219.

 

Światowy Dzień Zwierząt

W ubiegłym tygodniu w październiku zakończył się Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole Samorząd Uczniowski przygotował wystawę: „Nasi milusińscy w ciekawych odsłonach”. Uczniowie SU przeprowadzili ciekawy Quiz na temat wiedzy o zwierzętach. Obchody tego Dnia mają na celu uwrażliwić szkolną społeczność na los zwierząt, uczyć etycznego i odpowiedzialnego zachowania w stosunku do swoich pupili, a także zachęcić do większej troski o zwierzęta (także te w schroniskach).

Podziękowania od Wolontariatu

Serdecznie dziękujemy całej społeczności ZSTiE za zaangażowanie w zbiórkę charytatywną na rzecz Krzysia. Udało nam się zebrać kwotę- 1817 zł.

Wierzymy, że nasze wspólne działania dodadzą Krzysiowi sił w walce z chorobą.

Tydzień Szczęścia w Szkole

W dniach 20 IX – 26 IX 2021 w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Szczęścia. Podjęte inicjatywy przyczyniły się do integracji zarówno zespołów klasowych, jak i jeszcze lepszych relacji w społeczności szkolnej.Uczniowie rozwiązywali kalambury, dzielili się refleksjami o szczęściu w szkole.

Dziękujemy organizatorom tego tygodnia: p. Ewie Bury, p. Agnieszce Skrzypaszek i p. Bożenie Hołowni.

Zajęcia integracyjne klas I

W ostatnich tygodniach września uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach integracyjnych. Wychowawcy klas i panie pedagog przygotowali dla swoich podopiecznych zajęcia w różnorakiej formie. Pierwszoklasiści musieli zmierzyć się z przygotowywaniem kanapek, nagrywaniem filmu, budowaniem wież z makaronu, spacerowali wspólnie po mieście poznając jego zabytki (wielu naszych uczniów jest spoza Wrocławia) i rozwiązując przy tym zadania. Mieli też okazję zrelaksować się na łonie natury w Parku Szczytnickim czy posłuchać wspólnie muzyki na pokładzie statku. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili!

Dziękujemy Radzie Rodziców, która dofinansowała zajęcia dla uczniów.

Międzynarodowe Zawody JUDO

We wrześniu 2021 odbyły się Międzynarodowe Zawody na Litwie w Judo. Kolejny raz duży sukces odniósł uczeń naszej szkoły –  Błażej Czupkowski z klasy 2X!!! Gratulujemy Błażejowi! 🙂

Pomoc dla Krzysia z 3Y

Podziękowania dla rodziców uczniów ZSTIE. Wolontariat Szkolny dziękuje gorąco wszystkim Państwu – Darczyńcom, którzy w dniu zebrań klasowych (27.09.2021) dorzucili swoja cegiełkę na pomoc Krzysiowi. Do puszki trafiła rekordowa kwota 3759, 80 złotych!

Dziękujemy za SOLIDARNOŚĆ!

Informatyka Kwantowa – sukces naszych uczniów!!!

Piotr Kułakowski z klasy 2A został jednym z 2 zwycięzców ogólnopolskiego konkursu z informatyki kwantowej, organizowanego przez Fundację Quantum AI, oddział Malopolski PTI, IBM oraz QPoland.
Strona organizatora konkursu: https://www.qaif.org/contests/informatyka-kwantowa-dla-ka%C5%BCdego

Na potrzeby konkursu, Piotr stworzył stronę internetową, którą zobaczycie tutaj: https://informatyka-kwantowa-konkurs-ibm.pl/
Wyróżnienie otrzymała również Wiktoria Romańczuk z 2A. Jej praca: Informatyka Kwantowa – Wiktoria Romańczuk by wikrom7144 on Genially

O webinarium zorganizowanym dla naszych uczniów oraz o szeroko-rozumianej informatyce kwantowej pisaliśmy w marcu 2021 w zakładce wydarzenia.

        Zawody na strzelnicy LOK-u

11 czerwca 2021, na zakończenie ligi strzeleckiej szkół ponadpodstawowych, odbyły się zawody na strzelnicy LOK-u Miasta Wrocław. Zawodnicy oddawali strzały do tarcz z odległości 50m w ilości 13 z KBK AK. Ocenianych było 10 najlepszych strzałów.

Drużyna ZSTIE liczyła 6 osób. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Gabrysia Czopczyc z 2D zdobywając 86/100pkt. Wielkie gratulacje!!!!

Opiekunem grupy była Pani Agnieszka Huber.

Wracamy do normalności!!!

 

W ramach płynnego powrotu do normalności oraz zwiększenia integracji klasowej kilkanaście klas ZSTIE miało okazję uczestniczyć w lekcjach na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że zajęcia przeprowadzone na terenach zielonych wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie!!!

Rok Konstytucji 3 Maja

3 maja świętować będziemy 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w historii naszego państwa konstytucji.

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił jeden z najnowocześniejszych i najbardziej postępowych aktów prawnych ówczesnego świata. Konstytucja 3 Maja znosiła wolną elekcję i liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy oraz dziedziczność tronu. Umacniała władzę centralną, a ograniczyła wpływy magnaterii. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zaniepokoiło przeciwników reform, którzy zawiązali konfederację w Targowicy i obalili dzieło Sejmu Wielkiego. Konstytucja 3 maja obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, jednak pamięć o niej przetrwała. Decyzją Sejmu RP rok 2021 jest Rokiem Konstytucji 3 Maja

Działania w ZSTIE związane z obchodami Roku Konstytucji 3 Maja:

a) Uczniowie klas pierwszych przygotowali plakaty w wersji elektronicznej,

b) W dniach 26 -30 kwietnia przeprowadzone zostaną lekcje historii poświęcone Konstytucji 3 Maja. Uczniowie będę mieli okazję obejrzeć film edukacyjny „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – z serii „Ożywione obrazy” https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw, a także krótkie scenki https://www.youtube.com/watch?v=7oRiaD0EI3A,

c) W ramach zajęć z wychowawcami uczniowie sprawdzą swoją wiedzę w grach: „Chlubne karty polskiej historii” oraz spróbują się wydostać z podziemi Zamku Królewskiego w online escape game.

https://wordwall.net/pl/resource/12117016/historia/chlubne-karty-polskiej-historii
https://view.genial.ly/606b3d3dd2630a0d18efc444/interactive-content-konstytucja-3-maja

Organizatorzy: Bożena Hołownia, Justyna Kochajkiewicz, Katarzyna Połujan, Halina Strachowska.

 

 

 

 

 

Akcja Żonkile

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogólnopolskiej akcji „Żonkile” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. W dniach 19-23 kwietnia przeprowadzone zostaną lekcje historii dotyczące powstania w getcie warszawskim. W ramach zajęć uczniowie będą mieli okazję obejrzeć premierę film „Muranów-Dzielnica Północna”.

Krótka historia powstania w warszawskim getcie

W styczniu 1942 r. podczas konferencji w Wansee przywódcy III Rzeszy podjęli decyzję o całkowitej zagładzie ludności żydowskiej. Od lipca 1942 r. rozpoczęły się masowe wywózki Żydów z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. 19 kwietnia 1943 r. Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji. Zostali jednak zaskoczeni przez działaczy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy chwycili za broń. Powstańcy wiedzieli, że nie mają szans na wygraną, nie chcieli jednak ginąć w obozie śmierci, postanowili stanąć do walki. 16 maja Niemcy wysadzili wielką synagogę na Tłomackiem, powstanie upadło. Nielicznym powstańcom udało się uciec z getta, był wśród nich Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman co roku w rocznicę wybuchu powstania, anonimowo otrzymywał bukiet żółtych żonkili, które z czasem stały się symbolem powstania.

„Ale – jak mówi piosenka – ‘nie chodzi o to, aby dojść do celu, ale o to, żeby iść po słonecznej stronie’. Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”, M. Edelman

Organizatorzy akcji w szkole: Justyna Kochajkiewicz, Katarzyna Połujan, Halina Strachowska.

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej

Czterech uczniów z naszej szkoły przystąpiło do etapu szkolnego OOWEE XLIV. Dwóch w zawodzie technik informatyk, dwóch w zawodzie technik teleinformatyk. Teleinformatycy z klasy 4X, Jakub Czajkowski oraz Ernest Szarow zakwalifikowali się do finału ścisłego. Jeden uczeń zajął 10 miejsce, drugi 15 w kraju. Wyniki:
http://oowee.agh.edu.pl//Informacje_XLIV/Wyniki/Wyniki_final.pdf

 

 

Webinarium IBM

W ramach dalszej współpracy, Pan Marek Lisiecki zorganizował z Panem Jarosławem Jaśkowiakiem, external affairs manager w IBM, webinarium poświęcone informatyce kwantowej. Webinarium prowadził Pan Piotr Biskupski, specjalista ds. zabezpieczeń w tej firmie.

Informatyka kwantowa dotyka wielu dziedzin, m.in. algebry, fizyki, pracy na wektorach oraz programowania. W czasie spotkania, 4 uczniów ZSTIE miało okazję dowiedzieć się o:

 • komputerach kwantowych oraz superpozycji wykorzystywanej do obliczeń,
 • problemach kryptograficznych związanych z kluczem RSA,
 • jednokubitowych bramkach kwantowych takich jak bramka H (Hadamarda),
 • zastosowaniu systemu Quantum Composer w IBM (z wykorzystaniem Python),
 • wykorzystaniu programu Qiskit na licencji open source,
 • stworzeniu przez pracownika IBM ping ponga kwantowego.

Powyższe zagadnienia miały zainspirować naszych uczniów do stworzenia strony www, plakatu, gry na konkurs z informatyki kwantowej.

Link do konkursu:
https://www.qaif.org/contests/informatyka-kwantowa-dla-ka%C5%BCdego

Link do systemu IBM, Quantum Composer:
https://quantum-computing.ibm.com/composer/files/new

Narzędzie IBM, Qiskit (wymagana znajomość j. angielskiego):
https://qiskit.org/learn/


17 marca – Dzień św. Patryka patrona Irlandii

To święto narodowe Irlandii, ale obecnie obchodzone bardzo chętnie na całym świecie. W tym dniu odbywają się parady, koncerty i inne imprezy, np. pokazy tradycyjnego tańca irlandzkiego. Jednym słowem dużo zabawy i muzyki, a wszystko w kolorze zielonym. Zaskakujące jest to, że największa parada odbywa się nie w Irlandii, ale Nowym Yorku.

(Czy wiesz dlaczego?). Nawet woda w fontannie obok Białego Domu staje się tego dnia zielona.

Data 17 marca nie jest przypadkowa, ma bardzo ścisły związek ze

św. Patrykiem. Patryk jako nastolatek niespodziewanie znalazł się w Irlandii i to wydarzenie zmieniło całe jego życie.

Zachęcamy, aby zainteresować się Irlandią i jej patronem św. Patrykiem korzystając z zamieszczonych poniżej źródeł, a może kiedyś nawet pojechać?

Linki do ciekawych stron/ prezentacji (źródło: zasoby Internetu):

1) Strona prezentująca Irlandię w różnych aspektach: www.irishroots.pl/index.htm

2) Ciekawe miejsca Irlandii: https://www.huffingtonpost.com/viator/10-of-the-most-beautiful_b_4066929.html

3) Prezentacja o świętowaniu Dnia św. Patryka: https://www.slideshare.net/mariaabilleira/st-patricks-day-powerpoint-11978469

Nauczyciele języka angielskiego:

Anna Czajkowska i Dorota Palińska


 

 

 

 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole zostały przeprowadzone uroczystości w formie zdalnej, utrwalające pamięć niepodległościowego podziemia i bohaterów antykomunistycznego reżimu, tzw. „drugiej okupacji”. Obchody trwały w dniach: od 1 do 5 marca 2021.

1. Przeprowadzono lekcje historii, w czasie których uczniowie zapoznali się z sylwetkami „Żołnierzy Wyklętych”, obejrzano prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela pt. „Powojenne Podziemie Niepodległościowe i Antykomunistyczne” oraz fragmenty materiałów filmowych: „ Z archiwum IPN”.

2. Udział klas I i II po szkole podstawowej w konkursie:„Rozpoznaj żołnierza”.

3. Udział wszystkich uczniów w rozwiązywaniu krzyżówek tematycznych.

4. Wieloetapowy konkurs na prezentacje autorskie przygotowane przez uczniów naszej szkoły:

· I etap – przygotowanie prac przez uczniów.

· II etap – oglądanie prac przez uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli,

· III etap – głosowanie przez wszystkich uczniów i nauczycieli na najciekawszy materiał faktograficzny przygotowany przez ucznia lub zespół uczniów.

Dziękujemy uczniom za przyjęcie aktywnej postawy i okazania zainteresowania tematem ważnym dla każdego Polaka, gdyż wiedza na temat historii kraju jest przejawem współczesnego patriotyzmu.

Konkurs na najlepszą pracę wygrała Wiktoria Romańczuk z klasy 2A. Gratulujemy!!! Link do zwycięskiej prezentacji:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych by wikrom7144 on Genially

organizatorzy: Bożena Hołownia, Justyna Kochajkiewicz, Halina Strachowska, Katarzyna Połujan

 

Sukcesy sportowe Oliwiera – gratulujemy!!!!!

Oliwier Jaworski z klasy 1C zajął 1 miejsce w biegu na 1000m U18 w Halowych Mistrzostwach Dolnego Ślaska w Łodzi. Tym samym zakwalifikował się do Mistrzostw Polski, które odbędą się 14 lutego 2021 w Toruniu.

Inne osiągnięcia:

a) 1 miejsce w biegu na 1000 m. w kategorii chłopców U16 na Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce w Słupsku, które odbyły się we wrześniu 2020 r.

b) W październiku  zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Łodzi w sztafecie 4×600 m.

Klub Oliwiera to MKS „Parasol”. Poniżej zdjęcie, Oliwier na środku podium.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień życzliwości w ZSTIE online

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Życzliwości w naszej szkole podjęliśmy kilka ciekawych inicjatyw. Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami, jak rozumieją życzliwość. Wypowiedzi można przeczytać na blogu biblioteki szkolnej. Klasy wyłoniły spośród siebie Najżyczliwszego Ucznia, w ten sposób powstała Złota Lista. Na godzinach wychowawczych uczniowie zapoznali się z opowiadaniem P. Beręsewicza „System”. Uczniowie ze Złotej Listy otrzymali upominki z Biura Promocji Miasta. Natomiast 3 osoby wylosowane z listy – niespodziankę od Rady Rodziców. 4 grudnia 2o20 Dyrektor ZSTIE wręczył upominki zwycięzcom. Wyniki głosowania w klasach na najżyczliwszą osobę: – Dominika Kiezik kl. 1A – Maciej Kozakiewicz kl. 1 C – Błażej Czupkowski kl. 1X – Kajetan Rudkiewicz kl. 1E – Michał Kowalewski kl. 2A – Kacper Mróz kl. 2B – Bartłomiej Dudka kl. 2E – Samuel Szafraniec kl. 2F – Grzegorz Ortyl kl. 2X – Seweryn Mróz kl. 2Y – Miłosz Zawiślak kl. 2 K – Eliasz Marcinkowski kl. 3B – Maksymilian Dziuba kl. 3C – Konrad Borkowicz kl. 4A – Mariusz Kruszyński kl. 4B Dziękujemy uczniom za aktywne uczestnictwo w obchodach tego szczególnego dnia. Organizatorzy: Bożena Hołownia, Eleonora Buszta, Dorota Palińska

Święto Niepodległości

W związku ze Świętem Niepodległości w ZSTIE odbyły się następujące inicjatywy:

– w klasach 3-4 na lekcjach historii i społeczeństwa odbył się quiz na temat Bitwy Warszawskiej, – wychowawcy klas przedstawili prezentację i wyświetlili film o tematyce niepodległościowej, został udostępniony link do audycji radiowej, https://view.genial.ly/5f9f2be999153e0d7b53c868/presentation-odzyskanie-niepodleglosci – klasy drugie prezentowały projekt pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską, – w ramach rządowej akcji „Szkoła do Hymnu” 10 listopada 2020 o godzinie 11:11 został przez nas odśpiewany Hymn Państwowy. Szczególne wyrazy podziękowania składamy Pani Halinie Strachowskiej, Pani Justynie Kochajkiewicz i Pani Bożenie Hołowni za organizację tych przedsięwzięć.

Tydzień Patronów Szkoły

Między 5.10.2020-9.10.2020 odbywał się Tydzień Patronów Szkoły. Uczniowie klas I mieli okazję do zapoznania się z historią oraz okolicznościami opracowania metod deszyfrujących Enigmę, wykorzystywanych przez naszych Patronów Szkoły. Lekcje odbywały się przy Szkolnym Muzeum Patronów na parterze budynku. Wszystkie klasy ZSTIE zachęcamy do wzięcia udziału w quizie „Polacy łamią szyfr Enigmy”: https://www.quizme.pl/q/dbp/polacy-lamia-szyfr-enigmy Na smartphone’a została przygotowana gra związana z szyfrowaniem Enigmy. Dziękujemy Pani Halinie Strachowskiej, Pani Justynie Kochajkiewicz oraz Pani Bożenie Hołowni za organizację ww. przedsięwzięć.

 

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 – podsumowanie

Dyrektor Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w ZSTIE podsumowali rok szkolny. Poniżej link do filmu umieszczonego na YouTube (kanał ZSTIE TV): https://www.youtube.com/watch?v=0Srn8dC3VYA

 

Ranking Perspektywy 2020

6 lutego 2020 r. w auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych szkół rankingu Perspektywy 2020. Technikum nr 7, oprócz zdobycia brązowej tarczy, zostało nagrodzone za zajęcie IV miejsca w rankingu maturalnym Techników 2020 w województwie dolnośląskim. Serdecznie gratulujemy uczniom i kadrze pedagogicznej oraz życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

 

 

 

Nowoczesne technologie – projekt

Uczniowie ZSTiE o profilu technik informatyk biorą udział w projekcie „Nowoczesne technologie jako przygotowanie do rozpoczęcia udanej kariery zawodowej uczniów ZSTiE”. Projekt realizowany jest w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania Copernicus we Wrocławiu, od lutego 2019 r. i trwa do grudnia 2020. Na zajęciach uczniowie nabywają wiedzę i rozwijają umiejętności z programowania, szczególnie z zakresu tworzenia gier komputerowych. W pracy wykorzystywany jest silnik gry Unreal Engine oraz zintegrowane środowisko programistyczne Microsoft Visual Studio.
 
 
 
 
 
 

Klub Ludzi ze Znakiem P

W dniu 17 stycznia 2020 odbyła się uroczystość zorganizowana we współpracy z Klubem Ludzi ze Znakiem P w związku z 75 leciem powrotu Wrocławia do ziem polskich. W budynku szkoły mieścił się w okresie II wojny światowej obóz pracy przymusowej. Delegacje przedstawicieli z Klubu Ludzi ze Znakiem P, wrocławskiego oddziału IPN-u, urzędu prezydenta miasta Wrocławia, społeczności szkolnej w osobie dyrektora szkoły i uczniów złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą dramatyczne wydarzenia 1939 -1945. Uczniowie czytali wybrane fragmenty dziennika księdza Paula Peikerta pod tytułem „Kronika dni oblężenia Wrocławia 22 stycznia – 6 maja 1945” oraz fragmenty wspomnień więźniów obozu, spisane w latach 50-tych przez uczniów szkoły. Na korytarzach prezentowano wystawę przygotowaną przez Centrum Historii Zajezdnia oraz materiały wykonane przez uczniów.

 

 

 

 

 

 

 

X-lecie nadania imienia ZSTiE

18 października 2019 r. obchodziliśmy uroczyste święto nadania imienia patronów szkoły, polskich kryptologów Enigmy: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele Św. Maurycego. Następnym punktem były wykłady dotyczące sylwetek naszych bohaterów, sposobów szyfrowania Enigmy oraz okoliczności, w których wybierano patronów ZSTiE. Zwieńczeniem uroczystości w auli był występ artystyczny naszych uczniów. Następnie, zaproszeni goście i uczniowie zwiedzali wystawy, złożono kwiaty pod tablicami pamięci i naszych patronów. Na koniec, zostało oficjalnie otwarte szkolne muzeum patronów. Złożono również petycję do władz Miasta Wrocławia o nadanie imienia naszych patronów 3 ulic w mieście. Serdecznie dziękujemy za przybycie gościom uczestniczącym w tych uroczystościach, Pani Janinie Sylwestrzak (córce Mariana Rejewskiego), Pani Marii Bryschak (siostrzenicy Henryka Zygalskiego), dr Teresie Jurlewicz i dr Zdzisławowi Janowi Kaperze. Szczere wyrazy podziękowania dla całego zespołu przygotowującego uroczystość w ZSTiE składamy na ręce Pani Bogusławy Kręgielewskiej.