Wydarzenia

Informatyka Kwantowa – sukces naszych uczniów!!!

Piotr Kułakowski z klasy 2A został jednym z 2 zwycięzców ogólnopolskiego konkursu z informatyki kwantowej, organizowanego przez Fundację Quantum AI, oddział Malopolski PTI, IBM oraz QPoland.
Strona organizatora konkursu: https://www.qaif.org/contests/informatyka-kwantowa-dla-ka%C5%BCdego

Na potrzeby konkursu, Piotr stworzył stronę internetową, którą zobaczycie tutaj: https://informatyka-kwantowa-konkurs-ibm.pl/
Wyróżnienie otrzymała również Wiktoria Romańczuk z 2A. Jej praca: Informatyka Kwantowa – Wiktoria Romańczuk by wikrom7144 on Genially

O webinarium zorganizowanym dla naszych uczniów oraz o szeroko-rozumianej informatyce kwantowej pisaliśmy w marcu 2021 w zakładce wydarzenia/webinarium IBM: http://zstie.edu.pl/wydarzenia/

 

        Zawody na strzelnicy LOK-u

11 czerwca 2021, na zakończenie ligi strzeleckiej szkół ponadpodstawowych, odbyły się zawody na strzelnicy LOK-u Miasta Wrocław. Zawodnicy oddawali strzały do tarcz z odległości 50m w ilości 13 z KBK AK. Ocenianych było 10 najlepszych strzałów.

Drużyna ZSTIE liczyła 6 osób. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Gabrysia Czopczyc z 2D zdobywając 86/100pkt. Wielkie gratulacje!!!!

Opiekunem grupy była Pani Agnieszka Huber.

Wracamy do normalności!!!

 

W ramach płynnego powrotu do normalności oraz zwiększenia integracji klasowej kilkanaście klas ZSTIE miało okazję uczestniczyć w lekcjach na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że zajęcia przeprowadzone na terenach zielonych wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie!!!

Rok Konstytucji 3 Maja

3 maja świętować będziemy 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w historii naszego państwa konstytucji.

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił jeden z najnowocześniejszych i najbardziej postępowych aktów prawnych ówczesnego świata. Konstytucja 3 Maja znosiła wolną elekcję i liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy oraz dziedziczność tronu. Umacniała władzę centralną, a ograniczyła wpływy magnaterii. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zaniepokoiło przeciwników reform, którzy zawiązali konfederację w Targowicy i obalili dzieło Sejmu Wielkiego. Konstytucja 3 maja obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, jednak pamięć o niej przetrwała. Decyzją Sejmu RP rok 2021 jest Rokiem Konstytucji 3 Maja

Działania w ZSTIE związane z obchodami Roku Konstytucji 3 Maja:

a) Uczniowie klas pierwszych przygotowali plakaty w wersji elektronicznej,

b) W dniach 26 -30 kwietnia przeprowadzone zostaną lekcje historii poświęcone Konstytucji 3 Maja. Uczniowie będę mieli okazję obejrzeć film edukacyjny „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – z serii „Ożywione obrazy” https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw, a także krótkie scenki https://www.youtube.com/watch?v=7oRiaD0EI3A,

c) W ramach zajęć z wychowawcami uczniowie sprawdzą swoją wiedzę w grach: „Chlubne karty polskiej historii” oraz spróbują się wydostać z podziemi Zamku Królewskiego w online escape game.

https://wordwall.net/pl/resource/12117016/historia/chlubne-karty-polskiej-historii
https://view.genial.ly/606b3d3dd2630a0d18efc444/interactive-content-konstytucja-3-maja

Organizatorzy: Bożena Hołownia, Justyna Kochajkiewicz, Katarzyna Połujan, Halina Strachowska.

 

 

 

 

 

Akcja Żonkile

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogólnopolskiej akcji „Żonkile” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. W dniach 19-23 kwietnia przeprowadzone zostaną lekcje historii dotyczące powstania w getcie warszawskim. W ramach zajęć uczniowie będą mieli okazję obejrzeć premierę film „Muranów-Dzielnica Północna”.

Krótka historia powstania w warszawskim getcie

W styczniu 1942 r. podczas konferencji w Wansee przywódcy III Rzeszy podjęli decyzję o całkowitej zagładzie ludności żydowskiej. Od lipca 1942 r. rozpoczęły się masowe wywózki Żydów z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. 19 kwietnia 1943 r. Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji. Zostali jednak zaskoczeni przez działaczy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy chwycili za broń. Powstańcy wiedzieli, że nie mają szans na wygraną, nie chcieli jednak ginąć w obozie śmierci, postanowili stanąć do walki. 16 maja Niemcy wysadzili wielką synagogę na Tłomackiem, powstanie upadło. Nielicznym powstańcom udało się uciec z getta, był wśród nich Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman co roku w rocznicę wybuchu powstania, anonimowo otrzymywał bukiet żółtych żonkili, które z czasem stały się symbolem powstania.

„Ale – jak mówi piosenka – ‘nie chodzi o to, aby dojść do celu, ale o to, żeby iść po słonecznej stronie’. Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”, M. Edelman

Organizatorzy akcji w szkole: Justyna Kochajkiewicz, Katarzyna Połujan, Halina Strachowska.

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej

Czterech uczniów z naszej szkoły przystąpiło do etapu szkolnego OOWEE XLIV. Dwóch w zawodzie technik informatyk, dwóch w zawodzie technik teleinformatyk. Teleinformatycy z klasy 4X, Jakub Czajkowski oraz Ernest Szarow zakwalifikowali się do finału ścisłego. Jeden uczeń zajął 10 miejsce, drugi 15 w kraju. Wyniki:
http://oowee.agh.edu.pl//Informacje_XLIV/Wyniki/Wyniki_final.pdf

 

 

Webinarium IBM

W ramach dalszej współpracy, wicedyrektor Marek Lisiecki zorganizował z Panem Jarosławem Jaśkowiakiem, external affairs manager w IBM, webinarium poświęcone informatyce kwantowej. Webinarium prowadził Pan Piotr Biskupski, specjalista ds. zabezpieczeń w tej firmie.

Informatyka kwantowa dotyka wielu dziedzin, m.in. algebry, fizyki, pracy na wektorach oraz programowania. W czasie spotkania, 4 uczniów ZSTIE miało okazję dowiedzieć się o:

  • komputerach kwantowych oraz superpozycji wykorzystywanej do obliczeń,
  • problemach kryptograficznych związanych z kluczem RSA,
  • jednokubitowych bramkach kwantowych takich jak bramka H (Hadamarda),
  • zastosowaniu systemu Quantum Composer w IBM (z wykorzystaniem Python),
  • wykorzystaniu programu Qiskit na licencji open source,
  • stworzeniu przez pracownika IBM ping ponga kwantowego.

Powyższe zagadnienia miały zainspirować naszych uczniów do stworzenia strony www, plakatu, gry na konkurs z informatyki kwantowej.

Link do konkursu:
https://www.qaif.org/contests/informatyka-kwantowa-dla-ka%C5%BCdego

Link do systemu IBM, Quantum Composer:
https://quantum-computing.ibm.com/composer/files/new

Narzędzie IBM, Qiskit (wymagana znajomość j. angielskiego):
https://qiskit.org/learn/


17 marca – Dzień św. Patryka patrona Irlandii

To święto narodowe Irlandii, ale obecnie obchodzone bardzo chętnie na całym świecie. W tym dniu odbywają się parady, koncerty i inne imprezy, np. pokazy tradycyjnego tańca irlandzkiego. Jednym słowem dużo zabawy i muzyki, a wszystko w kolorze zielonym. Zaskakujące jest to, że największa parada odbywa się nie w Irlandii, ale Nowym Yorku.

(Czy wiesz dlaczego?). Nawet woda w fontannie obok Białego Domu staje się tego dnia zielona.

Data 17 marca nie jest przypadkowa, ma bardzo ścisły związek ze

św. Patrykiem. Patryk jako nastolatek niespodziewanie znalazł się w Irlandii i to wydarzenie zmieniło całe jego życie.

Zachęcamy, aby zainteresować się Irlandią i jej patronem św. Patrykiem korzystając z zamieszczonych poniżej źródeł, a może kiedyś nawet pojechać?

Linki do ciekawych stron/ prezentacji (źródło: zasoby Internetu):

1) Strona prezentująca Irlandię w różnych aspektach: www.irishroots.pl/index.htm

2) Ciekawe miejsca Irlandii: https://www.huffingtonpost.com/viator/10-of-the-most-beautiful_b_4066929.html

3) Prezentacja o świętowaniu Dnia św. Patryka: https://www.slideshare.net/mariaabilleira/st-patricks-day-powerpoint-11978469

Nauczyciele języka angielskiego:

Anna Czajkowska i Dorota Palińska


 

 

 

 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole zostały przeprowadzone uroczystości w formie zdalnej, utrwalające pamięć niepodległościowego podziemia i bohaterów antykomunistycznego reżimu, tzw. „drugiej okupacji”. Obchody trwały w dniach: od 1 do 5 marca 2021.

1. Przeprowadzono lekcje historii, w czasie których uczniowie zapoznali się z sylwetkami „Żołnierzy Wyklętych”, obejrzano prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela pt. „Powojenne Podziemie Niepodległościowe i Antykomunistyczne” oraz fragmenty materiałów filmowych: „ Z archiwum IPN”.

2. Udział klas I i II po szkole podstawowej w konkursie:„Rozpoznaj żołnierza”.

3. Udział wszystkich uczniów w rozwiązywaniu krzyżówek tematycznych.

4. Wieloetapowy konkurs na prezentacje autorskie przygotowane przez uczniów naszej szkoły:

· I etap – przygotowanie prac przez uczniów.

· II etap – oglądanie prac przez uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli,

· III etap – głosowanie przez wszystkich uczniów i nauczycieli na najciekawszy materiał faktograficzny przygotowany przez ucznia lub zespół uczniów.

Dziękujemy uczniom za przyjęcie aktywnej postawy i okazania zainteresowania tematem ważnym dla każdego Polaka, gdyż wiedza na temat historii kraju jest przejawem współczesnego patriotyzmu.

Konkurs na najlepszą pracę wygrała Wiktoria Romańczuk z klasy 2A. Gratulujemy!!! Link do zwycięskiej prezentacji:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych by wikrom7144 on Genially

organizatorzy: Bożena Hołownia, Justyna Kochajkiewicz, Halina Strachowska, Katarzyna Połujan

 

Sukcesy sportowe Oliwiera – gratulujemy!!!!!

Oliwier Jaworski z klasy 1C zajął 1 miejsce w biegu na 1000m U18 w Halowych Mistrzostwach Dolnego Ślaska w Łodzi. Tym samym zakwalifikował się do Mistrzostw Polski, które odbędą się 14 lutego 2021 w Toruniu.

Inne osiągnięcia:

a) 1 miejsce w biegu na 1000 m. w kategorii chłopców U16 na Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce w Słupsku, które odbyły się we wrześniu 2020 r.

b) W październiku  zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Łodzi w sztafecie 4×600 m.

Klub Oliwiera to MKS „Parasol”. Poniżej zdjęcie, Oliwier na środku podium.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień życzliwości w ZSTIE online

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Życzliwości w naszej szkole podjęliśmy kilka ciekawych inicjatyw. Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami, jak rozumieją życzliwość. Wypowiedzi można przeczytać na blogu biblioteki szkolnej. Klasy wyłoniły spośród siebie Najżyczliwszego Ucznia, w ten sposób powstała Złota Lista. Na godzinach wychowawczych uczniowie zapoznali się z opowiadaniem P. Beręsewicza „System”. Uczniowie ze Złotej Listy otrzymali upominki z Biura Promocji Miasta. Natomiast 3 osoby wylosowane z listy – niespodziankę od Rady Rodziców. 4 grudnia 2o20 Dyrektor ZSTIE wręczył upominki zwycięzcom. Wyniki głosowania w klasach na najżyczliwszą osobę: – Dominika Kiezik kl. 1A – Maciej Kozakiewicz kl. 1 C – Błażej Czupkowski kl. 1X – Kajetan Rudkiewicz kl. 1E – Michał Kowalewski kl. 2A – Kacper Mróz kl. 2B – Bartłomiej Dudka kl. 2E – Samuel Szafraniec kl. 2F – Grzegorz Ortyl kl. 2X – Seweryn Mróz kl. 2Y – Miłosz Zawiślak kl. 2 K – Eliasz Marcinkowski kl. 3B – Maksymilian Dziuba kl. 3C – Konrad Borkowicz kl. 4A – Mariusz Kruszyński kl. 4B Dziękujemy uczniom za aktywne uczestnictwo w obchodach tego szczególnego dnia. Organizatorzy: Bożena Hołownia, Eleonora Buszta, Dorota Palińska

Święto Niepodległości

W związku ze Świętem Niepodległości w ZSTIE odbyły się następujące inicjatywy:

– w klasach 3-4 na lekcjach historii i społeczeństwa odbył się quiz na temat Bitwy Warszawskiej, – wychowawcy klas przedstawili prezentację i wyświetlili film o tematyce niepodległościowej, został udostępniony link do audycji radiowej, https://view.genial.ly/5f9f2be999153e0d7b53c868/presentation-odzyskanie-niepodleglosci – klasy drugie prezentowały projekt pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską, – w ramach rządowej akcji „Szkoła do Hymnu” 10 listopada 2020 o godzinie 11:11 został przez nas odśpiewany Hymn Państwowy. Szczególne wyrazy podziękowania składamy Pani Halinie Strachowskiej, Pani Justynie Kochajkiewicz i Pani Bożenie Hołowni za organizację tych przedsięwzięć.

Tydzień Patronów Szkoły

Między 5.10.2020-9.10.2020 odbywał się Tydzień Patronów Szkoły. Uczniowie klas I mieli okazję do zapoznania się z historią oraz okolicznościami opracowania metod deszyfrujących Enigmę, wykorzystywanych przez naszych Patronów Szkoły. Lekcje odbywały się przy Szkolnym Muzeum Patronów na parterze budynku. Wszystkie klasy ZSTIE zachęcamy do wzięcia udziału w quizie „Polacy łamią szyfr Enigmy”: https://www.quizme.pl/q/dbp/polacy-lamia-szyfr-enigmy Na smartphone’a została przygotowana gra związana z szyfrowaniem Enigmy. Dziękujemy Pani Halinie Strachowskiej, Pani Justynie Kochajkiewicz oraz Pani Bożenie Hołowni za organizację ww. przedsięwzięć.

 

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 – podsumowanie

Dyrektor Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w ZSTIE podsumowali rok szkolny. Poniżej link do filmu umieszczonego na YouTube (kanał ZSTIE TV): https://www.youtube.com/watch?v=0Srn8dC3VYA

 

Ranking Perspektywy 2020

6 lutego 2020 r. w auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych szkół rankingu Perspektywy 2020. Technikum nr 7, oprócz zdobycia brązowej tarczy, zostało nagrodzone za zajęcie IV miejsca w rankingu maturalnym Techników 2020 w województwie dolnośląskim. Serdecznie gratulujemy uczniom i kadrze pedagogicznej oraz życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

 

 

 

Nowoczesne technologie – projekt

Uczniowie ZSTiE o profilu technik informatyk biorą udział w projekcie „Nowoczesne technologie jako przygotowanie do rozpoczęcia udanej kariery zawodowej uczniów ZSTiE”. Projekt realizowany jest w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania Copernicus we Wrocławiu, od lutego 2019 r. i trwa do grudnia 2020. Na zajęciach uczniowie nabywają wiedzę i rozwijają umiejętności z programowania, szczególnie z zakresu tworzenia gier komputerowych. W pracy wykorzystywany jest silnik gry Unreal Engine oraz zintegrowane środowisko programistyczne Microsoft Visual Studio.
 
 
 
 
 
 

Klub Ludzi ze Znakiem P

W dniu 17 stycznia 2020 odbyła się uroczystość zorganizowana we współpracy z Klubem Ludzi ze Znakiem P w związku z 75 leciem powrotu Wrocławia do ziem polskich. W budynku szkoły mieścił się w okresie II wojny światowej obóz pracy przymusowej. Delegacje przedstawicieli z Klubu Ludzi ze Znakiem P, wrocławskiego oddziału IPN-u, urzędu prezydenta miasta Wrocławia, społeczności szkolnej w osobie dyrektora szkoły i uczniów złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą dramatyczne wydarzenia 1939 -1945. Uczniowie czytali wybrane fragmenty dziennika księdza Paula Peikerta pod tytułem „Kronika dni oblężenia Wrocławia 22 stycznia – 6 maja 1945” oraz fragmenty wspomnień więźniów obozu, spisane w latach 50-tych przez uczniów szkoły. Na korytarzach prezentowano wystawę przygotowaną przez Centrum Historii Zajezdnia oraz materiały wykonane przez uczniów.

 

 

 

 

 

 

 

X-lecie nadania imienia ZSTiE

18 października 2019 r. obchodziliśmy uroczyste święto nadania imienia patronów szkoły, polskich kryptologów Enigmy: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele Św. Maurycego. Następnym punktem były wykłady dotyczące sylwetek naszych bohaterów, sposobów szyfrowania Enigmy oraz okoliczności, w których wybierano patronów ZSTiE. Zwieńczeniem uroczystości w auli był występ artystyczny naszych uczniów. Następnie, zaproszeni goście i uczniowie zwiedzali wystawy, złożono kwiaty pod tablicami pamięci i naszych patronów. Na koniec, zostało oficjalnie otwarte szkolne muzeum patronów. Złożono również petycję do władz Miasta Wrocławia o nadanie imienia naszych patronów 3 ulic w mieście. Serdecznie dziękujemy za przybycie gościom uczestniczącym w tych uroczystościach, Pani Janinie Sylwestrzak (córce Mariana Rejewskiego), Pani Marii Bryschak (siostrzenicy Henryka Zygalskiego), dr Teresie Jurlewicz i dr Zdzisławowi Janowi Kaperze. Szczere wyrazy podziękowania dla całego zespołu przygotowującego uroczystość w ZSTiE składamy na ręce Pani Bogusławy Kręgielewskiej.