Wydarzenia

XIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „SZKOLNY BROKER INFORMACJI”

20 III 2024 odbył się w Mediatece finał konkursu „Szkolny broker informacji”,

którego współorganizatorem jest nasza szkoła.

Reprezentacja z II B zdobyła 4 miejsce.

Na rozdaniu nagród byli obecni m.in. pan Jacek Sutryk- Prezydent Wrocławia.

 

21 MARCA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI

Z okazji święta poezji uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji

Podaruj wiersz” organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta.

W szkole technicznej warto czasami poszukać wzruszeń poetyckich.
poezja
poezja

ZAWODY STRZELECKIE – KARABINEK

Mamy upragnione miejsce  🥇 drużynowo 😁👏👏👏,

które 19.03.2024 w Turnieju „Nadziei strzeleckich” wywalczyli dla naszej szkoły: Wiktor Bubis 2r, Aleksander Kosior 3c, Bruno Zarówny 1b, Krzysztof Wydurski 1s i Tomasz Walczak 2x. Indywidualnie także zdominowali podium:  1 miejsce Wiktor Bubis  i 3m Olek Kosior . W konkursie 1 strzału Bruno Zarówny  zajął 2 miejsce. Brawo dla chłopaków, trenują od września, a już takie wyniki !!! Opiekunem koła strzeleckiego jest p. Agnieszka Huber

karabinek

CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA MOŻE BYĆ KREATYWNA?

„7 III 2024 licznie zgromadzeni w auli uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu
p. prof. Adrianny Kozierkiewicz z Politechniki Wrocławskiej „Czy sztuczna inteligencja może być kreatywna?”.
Podczas spotkania uczniowie mogli też wypróbować działanie narzędzi AI za pomocą konkretnych aplikacji.”

Uczniowie ZSTiE uczestniczący w konferencji

„Możliwości i zagrożenia – problematyka bezpieczeństwa w sieci”

organizator: NASK i Politechnika Wrocławska

Spotkanie w ZSTiE „klub Ludzi ze znakiem P”


Szkoła przy Haukego- Bosaka miejscem historycznym na mapie Wrocławia

Tak dzień po dniu, wśród jazgotu ciężkiej broni maszynowej, wybuchów bomb lotniczych oraz pocisków artyleryjskich, w stanie ciągłego zagrożenia, gdy pomimo moich 14 lat, kazano mi być przedwcześnie dorosłym, przeżyłem straszny okres oblężenia miasta Breslau, które wkrótce miało stać się polskim Wrocławiem.
Aż nadszedł ten upragniony dzień – 6 maja 1945 r., gdy na wieży obozu Burgweide zawisła przygotowana potajemnie biało-czerwona flaga. Niemieckie Breslau, miasto, do którego przybyłem nie z własnej woli, miasto, w którym moja rodzina doznała tylu upokorzeń, stało się polskim Wrocławiem, moim miastem.
Między innymi ten fragment książki ,, Niewolnicy w Breslau” można było wysłuchać podczas spotkania Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych i Ludzi ze Znakiem ,, P”.
W środowe przedpołudnie, 7 lutego 2024 r., hol szkolny zapełnił się licznymi gośćmi: świadkowie historii festung Breslau, władze miasta Wrocław, Urzędu Wojewódzkiego i instytucji miejskich.
To wyjątkowe spotkanie o wymiarze historycznym przybrało podniosły nastrój dzięki skupieniu, zrozumieniu i szacunkowi dla wydarzeń z przeszłości. Minuta ciszy… złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej, odczytanie wojennych wspomnień, głos Ludzi ze znakiem ,,P”…
Dlaczego spotkanie odbyło się w tutejszej szkole?
W budynku szkoły, przy dawnej Clausewitzstrasse, mieścił się od 1940 roku obóz pracy. Robotnicy przymusowi z Polski i innych krajów Europy wykonywali prace na rzecz III Rzeszy. Warunki przeżycia były tu ekstremalnie trudne, ze względu na zagęszczenie ( szacuje się, że przebywało tu do 10 tysięcy osób różnych narodowości), higienę, brak żywności i choroby. W piwnicach szkoły urządzony był szpital, gdzie w prymitywnych warunkach przeprowadzano operacje i zabiegi. W zorganizowanych komandach, pilnowani przez członków NSDAP, przymusowi robotnicy szli do pracy przy wzmacnianiu obronności miasta, zwożeniu z ulic zwłok zabitych, przy budowie lotniska na obecnym placu Grunwaldzkim. Zmarłych chowano na podwórzu szkolnym, a tych, którzy przeżyli bombardowania wiosną 1945 roku, przeniesiono do obozu Burgweide na Sołtysowicach.
Powołując się na słowa Św. Jana Pawła II – „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo…”, obowiązkiem naszym jest pielęgnowanie pamięci historycznej.

Link do relacji z uroczystości:

https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/galeria/spotkanie-z-osobami-represjonowanymi-przez-iii-rzesze-i-czlonkami-klubu-ludzi-ze-znakiem-p,p,98

https://www.facebook.com/reel/396625456286200

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=930274175132124&id=100044486497197

Dzień czytania w szkołach

Nasza Szkoła uczestniczyła w akcji „Dzień Czytania w Szkołach” 11 XII 2023 organizowanej
przez Wydział Promocji Miasta i Turystyki na pamiątkę Literackiej Nagrody Nobla otrzymanej
przez Olgę Tokarczuk.
Za udział w akcji otrzymaliśmy nagrodę w postaci książek do biblioteki oraz dyplom.

 

 

 

 

Zawody strzeleckie styczeń 2024

Drużyna i sprzęt na medal !!!
Nareszcie mamy karabinek, który pozwala rozwinąć skrzydła naszej drużynie szkolnej.
Na dzisiejszych zawodach (11.01.2024r.) uzyskaliśmy dbd wyniki indywidualne i drużynowe. W klasyfikacji
drużynowej zajęliśmy 3 miejsce w składzie:
Jan Maniewski (5B), Karol Michalik (4a), Daniel Łachajczyk (3c), Daniel Nowak (3a), Bartosz Sokołowski (2d).
W klasyfikacji indywidualnej chłopców nasi strzelcy zdobyli całe podium:
złoty medal – Jan Maniewski
srebrny medal – Karol Michalik
brązowy medal – Bartosz Sokołowski
W konkursie 1 strzału Jan Maniewski wywalczył 2 miejsce. Opiekunem drużyny jest p. Agnieszka Huber
Gratulacje !!!Karabinek

Mamy go !!! Hammerli AR20 pro Blue, to profesjonalny, zawodniczy karabinek, który ufundowała nam Rada Rodziców ZSTiE. Bardzo dziękujemy wszystkim za wpłaty na ten cel. Teraz drużyna strzelecka będzie mogła konkurować z innymi szkołami w ramach ligi międzyszkolnej. Sponsorem koszulek dla wszystkich uczestników zajęć był Związek Zawodowy Pracowników ZF Wrocław, któremu także jesteśmy wdzięczni. Oficjalne przekazanie karabinka wraz z butlą oraz koszulek miało miejsce w piątek 5.01.2024 na strzelnicy LOK-u ul. Świdnicka 28 we Wrocławiu przez Dyrektora Szkoły Rafała Cichockiego, Przewodniczącego Rady Rodziców Krzysztofa Lorka i Skarbnika Rady Rodziców Roberta Wydurskiego. Koszulki przekazał osobiście Pan Dariusz Zygmański w imieniu Związku Zawodowego Pracowników ZG Wroclaw. Opiekunem koła strzeleckiego jest Pani Agnieszka Huber.

Wigilie klasowe

22 grudnia 2023 odbyły się w ZSTIE wigilie klasowe, na których nie zabrakło wielu polskich specjałów. Uczniowie, pedagodzy i nauczyciele składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Na słowa uznania zasługują rodzice pomagający w przygotowaniach. Były administrator strony www szkoły pragnie docenić wysiłek utalentowanych kolędników z klasy 3B, którzy przy akompaniamencie gitary akustycznej śpiewali kolędy w salach lekcyjnych.

Życzenia Świateczno-Noworoczne

Życzę wszystkim Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom
wspaniałych, rodzinnych i przepełnionych miłością chwil
w te niezwykłe Bożonarodzeniowe dni.
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie
Wam spokój, wytchnienie i radość. Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.
Rafał Cichocki
Dyrektor ZSTiE

Szkolny turniej siatkówki

Klasa 3B wygrała szkolny turniej siatkówki. Relacja ucznia zwycięskiej klasy:
Wyniki meczów:
Mecz 1 : 25 – 10,
Mecz 2 : 25 – 17,
Mecz 3 : 25 – 19, zrobiliśmy solidny come back będąc 6 punktów w plecy, ale ostatecznie wygrywając.
Mecz 4: 25 – 19,
Mecz 5 (finał): pierwszy set poszedł gładko, wygraliśmy 25-10. Drugi set był bardziej intensywny i mieliśmy problemy, ale udało nam się wygrać z wynikiem 25-23.

Całe wydarzenie było dobrze zorganizowane. Mecze trwały mniej niż godzinę.

Egzaminy Mikrotik

Odbyły się już pierwsze w tym roku szkolnym egzaminy Mikrotik MTCNA w naszej Akademii Mikrotika prowadzonej przez p. Krystynę Rozdzielską. Liczba osób posiadających Certyfikat powiększyła się o 12 uczniów z klasy 3a, 2b, 1c i 4x. Średni wynik egzaminu całej grupy to 75%. Gratulujemy!

Spotkanie ze świadkami historii

Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
13 XII odbyło się spotkanie z p. Marianem Oziewiczem
i Aleksandrem Lebiedzińskim, którzy opowiedzieli o przyczynach powstania Solidarności Walczącej oraz o działalności w podziemiu.
Dziękujemy za liczną obecność uczniów i nauczycieli.

Organizatorki: Bożena Hołownia, Halina Strachowska

Bilard

Dzięki zaangażowaniu Przewodniczącego i Skarbnika klasy 3B, uczniowie i wychowawca mieli okazję pograć w bilarda. Od razu przekonaliśmy się, że znajomość podstawowych praw fizyki i geometrii to nie wszystko, a istotna jest także praktyka. Co ciekawe, część uczniów regularnie śledzi międzynarodowe zawody Snookera z serii Masters i jest obeznana z takim nazwiskami jak O’Sullivan, Trump czy Marco Fu.

Radio Wrocław

Klasa 3A wraz z wychowawcą Krystyną Rozdzielską miała okazję odwiedzić Radio Wrocław. Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa oprowadzającego nas po Muzeum, sali koncertowej Radia Wrocław oraz studiu nagrań zobaczyliśmy jak działają nowoczesne technologie. Mieliśmy również okazję puścić w eter jedno nagranie. Radio Wrocław zaprosiło nas na prowadzone w czasie ferii zimowych warsztaty oraz na udział w praktykach podczas wakacji gdzie można będzie uczestniczyć w realizacji nagrań i ich montażu.

Integracja 1A/3A/3X

W wtorek uczniowie klasy 1A pod opieką Wychowawczyni i Pani pedagog wybrali się do kręgielni w Sky Tower. Była to dobra okazja do integracji, uczniowie mogli pobyć ze sobą w sytuacjach mniej formalnych niż podczas zajęć szkolnych. Poziom rozgrywek był naprawdę wysoki, nie dało się poznać, iż niektórzy kule mieli w dłoniach po raz pierwszy. Po trzech godzinach dobrej zabawy trzeba było wrócić na kartkówkę z matematyki 🙂 Miejmy nadzieję, że wszystkim dobrze poszła!
Do gry w kręgle dołączyła również klasa 3A i część klasy 3X.

Szkoła do Hymnu

Jak co roku społeczność naszej szkoły brała udział w radosnym świętowaniu i wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach corocznej akcji „Szkoła do Hymnu”. W piątek 10 listopada o godzinie 11:00 zadzwonił dzwonek szkolny, który był sygnałem wyjścia uczniów z klasy na korytarz. Na wszystkich piętrach były wystawione flagi. Uczniowie przyszli odświętnie ubrani, posiadali dekoracje narodowe np: kotylion. Przyjęli odpowiednią postawę, na baczność. Po odśpiewaniu hymnu uczniowie spontanicznie zaczęli bić brawa.

Każdego roku inicjatywa MEiN „Szkoła do Hymnu” łączy miliony polskich uczniów i kilkaset tysięcy nauczycieli, którzy wspólnie chcą przeżywać narodowe święto, pielęgnując tym samym pamięć o narodowych tradycjach i wspólnych wartościach.

Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy!!!

p. E. Bury i A. Skrzypaszek, H. Strachowska

Śpiewamy żołnierskie pieśni!

W ramach zajęć z wychowawcą, klasa 3B miała okazję odśpiewać liczne pieśni patriotyczne. Na lekcji mogliśmy usłyszeć „Przybyli Ułani pod okienko”, „O mój Rozmarynie!”, „Pierwsza Brygada”, „Rota”. Każdy z tych utworów to oddzielna, interesująca lekcja historii i tradycji naszego Państwa. „Rota” jest hymnem uderzającym w najważniejsze wartości, by zmotywować Polaków do działania, w ówczesnym pruskim zaborze. Co ciekawe, w klasie ujawniła się liczna grupa talentów wokalnych, mających duże predyspozycje emisyjne i interpretacyjne.

Wystawa na Politechnice Wrocławskiej

Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie wybranych klas naszej szkoły będą mieli okazję zwiedzić wystawę matematyczną „Matheliebe” na Politechnice Wrocławskiej. Dzięki ekspozycji możemy zanurzyć się w matematyczny świat w atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Wystawa gościła już w Liechtensteinie, Austrii, Chorwacji, Szwajcarii oraz Niemczech. Do tej pory obejrzało ją ok. 100 tys. osób. Cieszymy się, że nasi uczniowie dołączą do tego grona. Jako pierwsi wystawę mieli okazję zobaczyć uczniowie klas 3A, 3B, 1C i 1A, 1X i 1H, wkrótce matematyczne prawa stojące za codziennymi zjawiskami będą zgłębiać następni.

Spotkanie autorskie

28 X 2023 w auli Ossolineum chętni uczniowie klasy 3A uczestniczyli w spotkaniu autorskim z W. Orlińskim, autorem książki „Mikołaj Kopernik. Rewolucje” z okazji Roku M. Kopernika. Mogliśmy też obejrzeć pierwodruk dzieła astronoma „O obrotach ciał niebieskich”.

Mistrzostwa Świata w Sumo

Maksymilian Włoszek z klasy 3B brał udział w Mistrzostwach Świata w Sumo w Japonii, między 7-8 października 2023. Łącznie Reprezentacja Polski zdobyła 13 medali w kategorii męskiej i żeńskiej na Arenie Tahcikawa Tachichi. Drużyna juniorska zajęła 9 miejsce na 17 startujących drużyn (po przegranej z gospodarzami). Pierwszego dnia zawodów odbyły się walki indywidualne i drużynowe juniorów, a drugiego – walki indywidualne i drużynowe seniorów.
Zawody rozgrywały się na tradycyjnym glinianym Dohio, pod okiem najlepszych sędziów i zawodników na świecie.

Na godzinie wychowawczej Maksymilian opowiadał nam także o kulturowych i kulinarnych aspektach związanych z krajem kwitnącej wiśni. W restauracji zawodnicy mieli okazję spróbować bulion z krewetkami i grzybami Shiitake, japońskie pierożki Gyoza, imbir z sosem sojowym. Na hali podawano groszek w słodkim lukrze, ryż z wieprzowiną, kapustę z mięsem i cebulką, szpinak, fioletowy ogórek kiszony, brokuł z kapustą, marchewkę i seler.

Gra „Mikołaj Kopernik – Człowiek Renesansu”

W naszej szkole odbyła się gra edukacyjna z okazji Roku Mikołaja Kopernika.

Oto wyniki:

drużyna 1B – I miejsce

drużyna 2B – II miejsce

drużyny 1C, 1G, 5B – III miejsce ex aequo

Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!

Organizatorzy: B. Hołownia, E. Bury, K. Golanowska, M. Solarz, H. Strachowska

Spotkanie autorskie

13 X z okazji Ogólnopolskiej Nocy Księgarń odbyło się spotkanie z Markiem Krajewskim w księgarni PWN.

Pisarz opowiedział m.in. o tym, że nie czyta kryminałów, by nie sugerować się czyimiś pomysłami podczas własnej pracy twórczej.

Szkolny Klub Sportowy

W roku szkolnym 2023/2024, SKS-y z siatkówki będą odbywać się od godziny 17.30 w środy (120min) i w piątki (60min). Zapisy prowadzone są przez nauczycieli wf-u.

Dzień Anglii w naszej szkole

24 kwietnia 2023 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Anglii, który oficjalnie  przypada na dzień 23 kwietnia (dzień imienin George’a, który jest patronem Anglii). Z tej okazji uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat Anglii oglądając wystawę przygotowaną przez organizatorów z pomocą uczniów.

Uczniowie mogli też sprawdzić swoją wiedzę w Quizie na temat Anglii. Ci, którym udało się udzielić prawidłowych odpowiedzi otrzymali słodkie niespodzianki. W Quizie spróbowało swoich sił około 70 uczniów zarówno w trakcie przerw jak i czasie lekcji ze swoimi nauczycielami języka angielskiego.

Na przerwach można było też usłyszeć przeboje znanych angielskich wykonawców, min. Beatlesów, Stinga czy Eda Sheerana.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział.

Wielkie podziękowania dla uczniów, którzy prowadzili quiz: Mateusza Mutwickiego z klasy 3B oraz Przemysława Pyrki i Wiktora Rosomackiego z klasy 2B.

Zapraszamy za rok i zachęcamy do  poznawania kultury i historii Anglii.

Organizatorzy:

Anna Czajkowska i Dorota Palińska

 

Sukces Ucznia ZSTiE

Olgierd Smoderek zajął I miejsce w X Powiatowym Konkursie na reportaż o Wrocławiu w ramach projektu „Magnum Praemium Wratislaviae”.

Gratulujemy!

CISCO Tech Festival

Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu został doceniony przez firmę CISCO – wiodącego producenta sprzętu sieciowego na świecie, zapraszając nas na festiwal do stolicy Małopolski. Nasza szkoła jest w czołówce ogólnopolskiego rankingu z największą ilością uczniów w Akademii CISCO. Około 300 uczniów regularnie korzysta z zasobów netacad.com oraz symulatora sieciowego Packet Tracer. 25 uczniów naszej szkoły, którzy najlepiej zdali egzaminy w CCNA (moduł netacad.com) odwiedziło z instruktorami CISCO Global Support Center.
Uczestniczyliśmy w Cisco Tech Festival – całodniowym spotkaniu warsztatowym, w którym poruszono wiele kwestii związanych z sieciami komputerowymi i telekomunikacją:

 • historią i globalną rolą firmy CISCO (m.in. organizacja transmisji na Mundialu w Katarze, wsparcie techniczne krakowskiego supportu od Istambułu aż po Londyn),
 • odbywaniem stażu w Firmie CISCO,
 • znaczeniem matematyki i j. angielskiego w IT,
 • organizacją Talos, która bada i analizuje zagrożenia witryn www,
 • strukturą certyfikatu CCST (szyfrowanie symetryczne i asymetryczne),
 • XCA – narzędziem do badania wiarygodności certyfikatu na stronie www,
 • ochroną punktów końcowych w sieci przy użyciu Secure Endpoint,
 • rodzajami VPN i zagrożeniami m.in. poprzez korzystanie z VPN do zmiany lokalizacji czy przy użyciu gier komputerowych,
 • automatyzacją, czyli pisaniem skryptów do urządzeń i aplikacji, by nie było potrzeby konfiguracji dużej ilości urządzeń oddzielnie tylko w sposób zautomatyzowany,
 • Devnet Sandbox,
 • Terraform – rozwiązanie Infrastructure as a Code, które sprawdza błędy składniowe w kodzie, upłynnia wykorzystanie kodu urządzeń w sieci np. chmury Azure z hostem,
 • rodzajami chmur, takimi jak publiczna, prywatna i hybrydowa,
 • Webexem, narzędziem CISCO do telekonferencji,
 • urządzeniami typu Desk i Deskpro.

Dziękujemy Radzie Rodziców ZSTIE za sfinansowanie w całości podróży uczniów na to wydarzenie.

Instruktorzy CISCO w ZSTIE:

 • Pani Krystyna Rozdzielska,
 • Pan Marek Lisiecki.

Konkurs wiedzy o Bundeslidze i Premier League

19 kwietnia w naszej szkole odbył się Konkurs wiedzy o Bundeslidze i Premier League.
W szranki stanęli uczniowie z klas 1C, 1F, 2C, 3B i 3C. Po 4 rundach konkursowych pytań najlepszy okazał się Konrad Górkowy, II miejsce zajął Aleks Kantek a trzecie Kacper Kłys. Uczniowie otrzymają nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Dużą niespodzianką dla uczniów było to, że specjalnie dla nich pytania konkursowe zgodzili się nagrać dziennikarze i komentatorzy sportowi Mateusz Borek, Andrzej Twarowski i Piotr Karpiński.
Konkurs organizowała Marta Tomala

Sukces uczennic ZSTiE

Uczennice klasy 2a: Anna Laszczyńska oraz Magdalena Pflaum zdobyły I miejsce w międzyszkolnym konkursie „Szkolny broker informacji”.

W konkursie uczestniczyło 7 szkół. Gratulujemy!

broker
dyplom
dyplom 2

Gala Sportu i Stypendium Sportowe

Liczne sukcesy sportowe Maksymiliana Włoszka z klasy 2B zostały docenione przez Marszałka Urzędu Dolnośląskiego oraz przez Wójta Gminy Kobierzyce na Gali Sportu. Nasz uczeń podpisał umowę stypendialną za wysokie wyniki na tle ogólnopolskim w judo i sumo.


Link do wydarzeń:

kobierzyce

dolnyslask.pl

Laboratorium i wykład w WSB

10 lutego 2023, klasa 2B miała okazję uczestniczyć w laboratorium XR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Laboratorium dotyczyło łączenia technologii i tworzenia nowego wymiaru technologicznego świata. Virtual Technology jest stosowana w stomatologii, pierwszej pomocy czy aplikacjach edukacyjnych.

Dodatkowo, uczestniczyliśmy w ciekawym wykładzie porównującym archetypy z literatury angielskiej/amerykańskiej ze współczesnymi ikonami świata westernów, superbohaterów i filmów science-fiction. Poznaliśmy też aplikację menti.com, na której możemy na żywo zbierać informacje w czasie burzy mózgów i tworzyć prezentacje.

Prowadzący zajęcia: Pani Aleksandra Szlacheta oraz pan dr Robert Gadowski.

Gala na Uniwersytecie Ekonomicznym

W auli CKU Uniwersytetu Ekonomicznego miało miejsce uroczyste podsumowanie roku 2022 naszego klubu. Podczas, którego mogliśmy nagrodzić najlepszych reprezentantów oraz podziękować organizacją współpracującym i sponsorom za pomoc w organizacji szkolenia na najwyższym poziomie.
Nasi zawodnicy w roku 2022 zdobyli 68 medali Mistrzostw Polski i 18 medali Międzynarodowych Imprez rangi Mistrzowskiej. Do tego pobili 7 Rekordów Polski🤩. Więc było czym się chwalić!
Naszą Szkołę reprezentował Maksymilian Włoszek z klasy 2B, Mistrz Polski kadetów w sumo.

Koncert edukacyjny w NFM

7 lutego 2023 zainteresowani uczniowie ZSTIE mieli okazje uczestniczyć w koncercie jazzowym w sali głównej Narodowego Forum Muzyki. W programie koncertu są utwory m.in. George’a Gershwina i Milesa Davisa.

Organizator wyjścia: Pani Bożena Hołownia.

link

link 2

Wigilia w ZSTIE

Jak co roku w klasach odbywały się wigilie świąteczne. Na stołach dominował barszcz czerwony z uszkami. Wielką klasą wykazali się uczniowie klasy 4E i 4X, którzy śpiewali kolędy odwiedzając nas w salach. W tle leciały polskie tradycyjne kolędy oraz Christmas jazz. Cała społeczność szkolna życzyła sobie Wesołych Świąt.

Kręgielnia

Jesteśmy po bardzo fajnych 2 – godzinnych zajęciach rekreacyjnych na kręgielni.
Pełna realizacja celów wychowawczych🙂:
 1. rekreacyjny
 2. integrujący zespół klasowy
 3. propagowanie zdrowego stylu życia
Gorąco polecamy!
klasa 3X wraz z Wychowawcą

Podziękowania od Rady Osiedla

Koalicja Oławska oraz Rada Osiedla Przedmieście Oławskie Oławskie podziękowała za zaangażowanie Wolontariatu ZSTIE. Szczegóły poniżej:

Dzień Świętego Mikołaja

A to już wspomnienia z miłego, wspólnego świętowania Dnia Świętego Mikołaja. Było słodko, miło i serdecznie.
Dziękujemy i do zobaczenia za rok 🙂
Wolontariat Szkolny

Turniej Kostki Rubika

18 listopada 22′ na 4 godzinie lekcyjnej w auli ZSTIE odbył się turniej układania kostki Rubika 3×3 na czas.

Zawody wygrał Jakub Kowalski z klasy 4C, który ułożył kostkę w 0:22.33 sekundy.

Zapis video z wydarzenia: link youtube

Dzień Życzliwości

Tylko spójrzmy – tyle życzeń, aforyzmów, sentencji wpłynęło…. Od klas… Klasy życzyły klasom… i całej społeczności szkolnej. Wszyscy wszystkim…. Było wspaniale…

Można było również przystąpić do zadania „Znajdź siebie wśród życzliwych” przygotowanego przez Samorząd Uczniowski oraz rozwiązać krzyżówkę: Życzliwi bohaterowie literaccy i filmowi” specjalnie przygotowaną na tę okazję przez Bibliotekę Szkolną.

UWAGA: W najbliższym czasie odbędzie się loteria nagród za poprawne rozwiązanie.

Dzień Życzliwości w naszej szkole odbył się życzliwie i na słodko. Dziękujemy Mamom z klasy 3X za upieczenie ciast na tę okazję.

Dzień Życzliwości sprawił, że mogliśmy doświadczyć pozytywnej energii wśród społeczności szkolnej.

Pozostańmy życzliwi przez cały rok.

Dziękujemy za Waszą obecność w tym dniu.

Wolontariat Szkolny, Pani Bożena Hołownia oraz Samorząd Szkolny

Wizyta w Radiu Luz

Dzięki uprzejmości Pana Michała Krupińskiego, klasa 2B miała możliwość poznania zagadnień związanych z realizacją dźwięku w radiostacji, szczególnie w zakresie:

 • sygnału cyfrowego DAB jako alternatywy dla FM,
 • paczek do jingli, nagrań, sampli,
 • rodzajów mikrofonów pojemnościowych, lampowych, wstęgowych, dynamicznych, estradowych, kardioidalnych,
 • igieł gramofonowych,
 • stołów emisyjnych w radiostacjach,
 • oprogramowania emisyjnego,
 • stosowania Stirlitz Media Logger (do wyodrębniania nagrań, śledzenia audycji).
  Nasi uczniowie mieli również możliwość nagrania 30 minutowej audycji, by sprawdzić ewentualne predyspozycje radiowca oraz popracować nad emisyjnością głosu. Serdecznie zachęcamy do słuchania Radia Luz (Akademickiego Radia Politechniki Wrocławskiej) na częstotliwości 91,6 FM oraz na stronie: https://radioluz.pl/
  Organizator spotkania: Pan Marek Lisiecki oraz Pani Anna Geryn (Redaktor Naczelna).

Dzień Absolwenta

22 X 2022 w naszej Szkole odbył się Dzień Absolwenta.

Z tej okazji nasi goście (Absolwenci) obejrzeli:

– prezentację osiągnięć Szkoły w ciągu ostatnich 20 lat

– film o działalności Koła Strzeleckiego (p. A. Huber)

– nagrane wspomnienia absolwentów (p. M. Tomala)

– prezentację zdjęć „XX lat Szkoły w obiektywie”

– wystawę Kronik Szkolnych

– pokaz drukarki 3D przygotowany przez uczniów klas 4Y i 1B.

W ramach spotkania wręczono Nagrody Dyrektora Szkoły zwycięzcom Międzyklasowego Konkursu Strzeleckiego z okazji XX-lecia Szkoły.

Absolwenci otrzymali też pamiątkowe gadżety i breloczki z logo Szkoły wydrukowane na drukarce 3D.

Spotkali się z wychowawcami i nauczycielami w salach.

Koordynatorem Dnia Absolwenta była p. E. Bury

Przerwa na Czytanie

Uczniowie naszej szkoły (2C, 3X, 4B, 4C) wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim.

W ten sposób dołączyliśmy do szkolnej braci czytającej.

Błażej Czupkowski z klasy 3X wicemistrzem Europy w Judo!!!

Kategoria wagowa: 73 kg, Kategoria wiekowa: junior młodszy

Ilość uczestniczących państw: 11

Miejsce: Kowno, Litwa.

Nasze gratulacje!!!

 

Góra Grosza

GÓRA GROSZA – jeden grosz znaczy niewiele, RAZEM możemy osiągnąć dużo!!!

Wolontariat szkolny zaprasza do kolejnej edycji zbiórki. Zapraszamy do wrzucania drobnych monet na parterze szkoły.

Kwota poprzedniej zbiórki to 190, 34 złotych. Celem zbiórek, które odbywają się w całym kraju jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka lub w rodzinach zastępczych.

POMOŻMY, POMÓŻMY, POMÓŻMY!!!

Festyn Rodzinny, październik 2022

Na prośbę Rady Osiedla Przedmieście Oławskie, nasi uczniowie z klas 1X, 1R oraz 4X pomagali przy organizacji niedzielnego festynu osiedlowego. Festyn odbył się na Niskich Łąkach w okolicy Żabiej Ścieżki. Okoliczni mieszkańcy mogli zagłosować na projekt obywatelski.

Otrzymaliśmy podziękowanie za długi dyżur i konkretną pomoc  przy festynie. Ja dziękuję za dobrą robotę i tworzenie pozytywnego wizerunku naszej szkoły.

Opiekun wolontariatu w szkole,

Eleonora Buszta

Targi pracy w ZSTIE

Serdecznie zapraszamy uczniów ZSTIE na targi pracy. Jak co roku będą one odbywać się w szkole, na których będą przedstawiciele służb mundurowych oraz pracodawcy. Jest to dobra okazja do utorowania bądź modyfikacji własnej ścieżki rozwoju zawodowego.

 

 

 

 

 

 

 Wrocławski Samorząd Uczniowski

Na XII Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia reprezentacja SU odebrała Dyplom dla Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych za zajęcie III miejsca w konkursie na Najlepszy Wrocławski Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2021/2022 w kategorii „Całokształt działalności”Gratulacje ❤️

Dolnośląski Festiwal Nauki

Uczniowie klasy 2E mieli okazję zaznajomić się z podstawami akustyki w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej (edycja 16-21 września 2022). Prowadzący pokaz wyjaśnili podstawowe pojęcia związane z akustyką oraz opowiedzieli po krótce o działalności Koła. Podczas pokazu uczestnicy mieli możliwość obserwacji tworzenia się Figur Chladniego na drgającej płycie sprężystej oraz przejścia przez labirynt akustyczny.

Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Polskiej Sekcji Audio Engineering Society.

.

Klasa 2X miała okazję uczestniczyć w pokazie „Nasza misja – transmisja” w Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej i Laboratorium Techniki Antenowej. Dotyczył on z bezprzewodowego dostępu sieci w kontekście maksymalnej przepustowości oraz zasięgu. Kolejnym aspektem poruszanym przez prowadzących były ograniczenia routerów wifi z antenami bezprzewodowymi oraz odbiór sygnału z satelity na orbicie geostacjonarnej oddalonej od urządzeń końcowych o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów: pomiar anteny z reflektorem

Wizyta w Norwegii

Doradca Zawodowy w ZSTIE, Pani Alina Trzeciak oraz Pani Wicedyrektor – Beata Pawlikowska uczestniczyły w projekcie „Semper Avanti”, ukierunkowanym na strategię zrównoważonego rozwoju. Projekt ten przeznaczony jest dla pracowników kształcenia zawodowego i kadry zarządzającej w szkołach. Poza sprawami czysto zawodowymi, była również okazja, by poznać bliżej piękne norweskie krajobrazy 🙂

Założenia projektu:

Sustainability in VET Training Projekt zakłada aktualizację programów nauczania o elementy związane ze zrównoważonym rozwojem w efekcie współpracy z przedsiębiorstwami oraz wymiany doświadczeń z instytucjami edukacyjnymi w Norwegii. Tym samym, bezpośrednio wpływa na rozwój i promocję sektora VET (TVET) i wzrost współpracy pomiędzy szkołami a pracodawcami. Efektem realizacji projektu będą lepsze programy kształcenia, uwzględniające wyzwania dzisiejszego świata i potrzebę ekonomizacji wykorzystania zasobów i minimalizacji kosztów oraz wskazujące na wzajemne zależności pomiędzy nauczanymi elementami a, światem zewnętrznym. Z praktycznego punktu widzenia, przekłada się to na zmniejszenie zużycia materiałowego, zwiększenie efektywności i niższe koszty wpływu środowiskowego dla przedsiębiorstw w efekcie zatrudnienia absolwentów. Lepsze kształcenie uczniów szkół zawodowych zwiększa ich szanse zawodowe w przyszłości i jednocześnie odpowiada na potrzebę wyrównywania szans w związku ze zdiagnozowanym słabszym zapleczem kulturowym i ekonomicznym kandydatów wybierających szkoły zawodowe w odniesieniu do ogółu populacji młodzieży. W projekcie zaangażowanych zostanie grupa przedsiębiorstw z Polski i Norwegii, które podzielą się swoimi doświadczeniami i potrzebami dotyczącymi treści programowych i programów nauczania w odniesieniu do praktyki działania. Jednocześnie będą oni mieli okazję poznać nauczycieli i przedyskutować wspólnie wybrane aspekty programowe.

 

 

Narodowe Czytanie Adama Mickiewicza

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania. Na godzinach wychowawczych przeczytali „Powrót taty” z podziałem na role. Przeżyliśmy chwile radości, grozy, by ostatecznie doświadczyć szczęśliwego zakończenia ballady ze zbiorku „Ballad i romansów” A. Mickiewicza.

Sukces Maksymiliana

Z niezwykłą radością informujemy, że uczeń klasy 1B, Maksymilian Włoszek został mistrzem Polski Kadetów w Sumo!!!

Zawody odbyły się 29 maja 2022 w Kwidzynie. Maksymilian zwyciężył w swojej kategorii wagowej do 85 kg, indywidualnie i drużynowo. W tej kategorii wagowej uczestniczyło około 15 zawodników. Kolejnym etapem będą Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Estonii w październiku 2022. Życzymy dalszych sukcesów!!!

Erasmus 2022

W piątek, 3 czerwca 2022 gościliśmy w naszej szkole 6 uczestników projektu Erasmus+ z Hiszpanii. Są to uczniowie odbywający praktyki we Wrocławiu oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych. Celem spotkania było poznanie naszej szkoły, zapoznanie się z polskim systemem edukacji, wymiana doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności językowych.

Nazwa Instytucji wysyłającej: I.E.S. Fernando Aguilar Quignon (Cádiz): http://www.iesfernandoaguilar.es/#

Koordynator ZSTIE: Pan Marek Lisiecki

On Friday, the 3rd of June 2022 we hosted 6 Erasmus+ project participants from Spain in our school. These are students doing their apprenticeship in Wrocław and teachers of vocational subjects.
The goal of this meeting was getting to know our schools, learning about polish eduacation system, sharing experience and improvement of language skills.
Name of sending institution: I.E.S. Fernando Aguilar Quignon (Cádiz): http://www.iesfernandoaguilar.es/#
ZSTiE coordinator: Marek Lisiecki

Translated by Mateusz Rosiński, 3C.

Koszykówka – zawody w ZSTIE

Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowano turniej rzutów osobistych do kosza. Akcja miała na celu promocję zdrowego trybu życia. Zwycięzcą zawodów został uczeń klasy 3F Patryk Tarasiuk trafiając 50% rzutów osobistych. 2 miejsce zajął Michał Kowalewski z klasy 3A (50%) oraz Hubert Styś z klasy 1C (40%). Wśród kadry pedagogicznej najlepiej poradził sobie Dyrektor ZSTIE, Pan Rafał Cichocki oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych Pan Krzysztof Cwojdziński (40%).

Mamy nadzieję, że zawody zachęcą nas do większej aktywności fizycznej i oderwą od biurka/komputera. Zwycięzca otrzyma nagrodę na zakończenie roku szkolnego. Relacja filmowa z tego wydarzenia będzie odtwarzana na TV obok pokoju nauczycielskiego od przyszłego tygodnia.

Organizator zawodów: Pan Marek Lisiecki.

Pomoc przy organizacji: Pan Tomasz Ziółkowski, grupa 2X/2.

 

Spotkanie z Alexem Dancygiem

W dniu 20 maja 2022 na lekcji 4. ( 10:25- 11:10) w auli szkolnej odbędzie się spotkanie z p. Alexem Dancygiem – mieszkańcem kibucu Nir Oz, historykiem, współpracownikiem Instytutu Yad Vashem, aktywnym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego. W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie.
Pan Alex Dancyg jest współtwórcą Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Izraelu. Wizyta odbędzie się w ramach projektu Zachować Pamięć: Dolnośląskie Spotkania Polska – Izrael.
W spotkaniu weźmie udział p. Ewa Skrzywanek doradca metodyczny Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zajmuje się zagadnieniami wielokulturowości, programami edukacyjnymi UE, edukacją regionalną i patriotyczną. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, edukator edukacji europejskiej. Autorka publikacji z zakresu metodyki nauczania historii, wielokulturowości, edukacji regionalnej, patriotycznej i europejskiej.

Sukces uczniów klasy 1B

Uczniowie klasy 1B – Maksymilian Włoszek oraz Kacper Cielecki odnieśli sukces w zawodach na poziomie wojewódzkim w Judo!!! (1 miejsca w Pucharze Otwartych Mistrzostw Dolnego Sląska w dwóch kategoriach wagowych 73 i 81 kg). Jesteśmy dumni, że także uczniowie naszej szkoły kontynuują tradycje wielkich polskich olimpijczyków takich jak Paweł Nastula czy Rafał Kubacki.

Gratulujemy i życzymy Maksymilianowi i Kacprowi dalszych sukcesów!!!

Druk 3D w Wyższej Szkole Bankowej

11 uczniów klasy 1B miało okazję uczestniczyć w szkoleniu z projektowania 3D w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Druk 3D ma bardzo szerokie zastosowanie, szczególnie w budownictwie, medycynie, stomatologii, motoryzacji, lotnictwie i kosmonautyce.
Uczniom przedstawiono wiele aspektów związanych z technologiami proszkowymi oraz żywicznymi (SLA – utwardzanie płynnej żywicy za pomocą wiązki lasera, DLP – utwardzanie materiału fotopolimerowego za pomocą promieniowania świetlnego – źródłem światła jest projektor, Poly Jet – natryskiwana jest żywica przed polimeryzacją).

W ramach szkolenia wykonano breloki przy użyciu programu Fusion 360 oraz drukarki typu DLP. Użycie tego programu służy także do badania obciążeń, siły nacisku drukowanych elementów. Przy okazji, prowadzący szkolenie opowiedział o ścieżce rozwoju w branży projektowania 3D, jego powiązaniem z NASA czy Elonem Muskiem.

Przydatne strony związane z wydrukiem 3D: https://www.thingiverse.com/ (znajdziemy tam gotowe modele STL do wydruku) oraz https://3dp.rocks/lithophane/ (umieszczanie zdjęć w 3D).

Nazwa projektu: Społeczne i technologiczne kompetencje ucznia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (projekt finansowany z budżetu Państwa oraz ze środków UE)

Prowadzący szkolenie: mgr inż. Dominik Liszkiewicz

Koordynator projektu w ZSTIE: Pan Marek Lisiecki

Koordynator projektu w WSB: Pani Aneta Nowicka

Święto  Konstytucji 3 Maja

W związku z obchodami 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nauczyciele historii przygotowali quiz dotyczący pierwszej w historii naszego państwa konstytucji.
Link do quizu będzie aktywny w dniu 3 maja od godz. 10. Pierwsze trzy osoby, które zdobędą największą liczbę punktów – otrzymają oceny za aktywność z historii lub historii i społeczeństwa.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
link

Zakończenie Roku Maturzystów

Podziękowania!!!

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu pragną serdecznie podziękować rodzicom, uczniom oraz pracownikom szkoły za udział w zbiórce pieniędzy na leczenie naszego ucznia – Krzysztofa Kawy. Dzięki Państwa hojności podczas poniedziałkowych zebrań z rodzicami do puszki trafiło 3225 zł. Zgromadzona kwota wraz z pieniędzmi zebranymi podczas Zawodów Strzeleckich została wpłacona na Konto Rady Rodziców i zostanie przekazana Krzysiowi na dalsze leczenie. Podziękowania kierujemy również do Szkolnego Koło Wolontariatu SP Radwanice oraz jej opiekuna – pani Doroty Dudzic za ogromną pomoc podczas naszej akcji​.

Dzień bez plecaka

W ZSTIE uczniowie wykazali się kreatywnością z okazji międzynarodowego dnia bez plecaka. Wyjątkowo dzisiaj, książki i przybory szkolne były umieszczane w wiaderku, skrzynce narzędziowej, obudowie PC czy nawet oponie. Jest to akcja mająca na celu kształtowanie świadomości o tym, że nie wszyscy mają możliwości finansowe do kupna plecaka do szkoły.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie!!!

Zawody Strzeleckie uczniów ZSTIE

Dzięki zaangażowaniu naszej społeczności szkolnej udało nam się zebrać podczas zawodów 500PLN na leczenie Krzysia!

Dzień Wody w ZSTIE

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wody w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień w wyjątkowy sposób. Można było obejrzeć wystawę „Woda w naukach przyrodniczych”, prezentacje „Motyw wody w sztuce”. Uczniowie rozwiązywali quiz „Motyw wody w literaturze i w języku”, mogli też skosztować wody ze szkolnego źródełka. Na pewno te działania skłoniły wszystkich do refleksji nad znaczeniem wody w naszym życiu.

Organizatorzy: SU, biblioteka oraz nauczyciele przedmiotów przyrodniczych.

Koło Robotyczne

Pan Piotr Otręba zaprasza uczniów ZSTIE na dodatkowe zajęcia koła robotycznego – gdzie wykorzystywana jest szkolna drukarka 3D. Zapisać można się we wtorki w pracowni 219 o 15:00. Zajęcia mogłyby się odbywać także we wtorki od godz. 16:40.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Państwa Dudzic i Państwa Serwaczak oraz Szkolnego Koła Wolontariatu SP im. Jana Brzechwy w Radwanicach za przygotowanie w pełni wyposażonych plecaków dla nowych uczniów klasy 2C z Ukrainy.
Bardzo dziękujemy!!!

Pomoc dla Ukrainy

Drodzy Państwo, Drodzy Uczniowie!

Chcielibyśmy podziękować za hojne dary dla Ukrainy, które tylko w tym tygodniu napłynęły do naszej szkoły. W czwartek (3.03) zawieźliśmy już pierwszy transport do Urzędu Marszałkowskiego. Uzyskaliśmy informację, że jeszcze w tym samym dniu miał zostać przekazany na Ukrainę.

Chcielibyśmy tez doprecyzować i zaktualizować listę potrzebnych rzeczy:

· Mydło naturalne i kosmetyczne

· Proszki do prania

· Szampony

· Pasty do zębów

· Szczoteczki do zębów

· Płyn do mycia naczyń

· Płyn do czyszczenia łazienek

· Papier toaletowy (zgrzewki)

· Chusteczki nawilżane

· Podpaski

· Pampersy dla dzieci

· Wkładki higieniczne dla starszych osób

· Ręczniki mikrofibra

· Płatki kosmetyczne/patyczki kosmetyczne

· Grzebienie

· Gąbki do mycia naczyń

· Płyny antyseptyczne

· Ręczniki papierowe

· Karimaty

· Śpiwory

· Materace

· Łóżka turystyczne

· Koce

· Powerbanki i ładowarki uniwersalne

· Komplety pościeli

· Latarki

· Baterie alkaliczne

· Świeczki długopalne

· Zestaw naczyń wielokrotnego użytku (łyżka, widelec, nóż, talerz, mały garnek)

· Naczynia jednorazowe

· Pojemniki na wodę/kanistry na 10 litrów i więcej

· ŻYWNOŚĆ TRWAŁA (np. konserwy, gotowe dania).

Dary proszę przekazywać do sali: 214 i 318. Można też zostawić na portierni.

Gorąco zachęcamy do zbiórki i apelujemy O SOLIDARNOŚĆ Z MĘŻNYM NARODEM UKRAIŃSKIM i JEJ PREZYDENTEM.

Opiekun Wolontariatu Szkolnego, Eleonora Buszta

Dary od społeczności ZSTIE:

Brązowa Tarcza

W rankingu Tygodnika Perspektywy z 2022, Technikum nr 7 we Wrocławiu zdobyło brązową tarczę (znak jakości) – miejsce 467 na 1887 techników, uzyskując 50,95 pkt. W metodologii przydzielania punktów uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych, egzamin maturalny oraz sukcesy szkoły w olimpiadach: linkObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie tarcza_2022.png

Sukces Błażeja

Jeszcze jedna optymistyczna wiadomość na dobrą końcówkę Roku 2021. Uczeń naszej szkoły Błażej Czupkowski (klasa 2X ) zdobył Wicemistrzostwo Polski Młodzików w Judo 2021.
To kolejny duży sukces Błażeja, NASZE GRATULACJE 🙂

Wigilie w klasach

W naszej szkole odbyły się liczne wigilie klasowe, głównie w ramach zajęć z wychowawcą. Uczniowie technikum składali sobie życzenia świąteczne. Dzięki wsparciu rodziców, uczniowie zorganizowali także poczęstunek, na którym dominował przede wszystkim barszcz z uszkami.

Już teraz życzymy całej społeczności ZSTIE Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego w nowym roku!!!

Poniżej zdjęcia z wigilii klasowej 1B, 1E i 2X.

Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego 2021 w ZSTiE

Zgodnie z wieloletnią tradycją odbyła się w naszej szkole  Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego. Wzięło w niej udział 24 uczniów ZSTiE. Najliczniejsza grupa uczestników to uczniowie klas trzecich, ale nie zabrakło też uczniów z klas pierwszych, drugich i czwartych.  Najlepsi okazali się uczniowie klas trzecich i drugich.

 

A to zwycięzcy Szkolnej Olimpiady Języka Angielskiego:

I miejsce – Jakub Wajda  kl. 3C

II miejsce –  Maciej Miłaczewski  kl. 2C

III miejsce – Hubert Sołtys  kl. 3F

Wyróżnienie otrzymał Jakub Szwed –  kl. 4A

Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

Zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy ☺☺☺

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i chęć zmierzenia się z niezbyt łatwymi zadaniami.

Zapraszamy za rok ☺☺☺

Organizatorzy: Aleksandra Janusz i  Dorota Palińska.

6 grudnia 2021

6 grudnia zawitał do naszej szkoły Święty Mikołaj z torbą pełną słodyczy.

To chyba jednak byliśmy grzeczni. Dziękujemy za wspólne obchody tego Dnia.

Wolontariat Szkolny

Loteria „Świąteczna Gwiazdka dla Krzyśka”

 

Loteria „Świąteczna Gwiazdka dla Krzyśka” 8 grudnia 2021 (środa) 11.00 ZSTIE – pomóżmy naszemu choremu uczniowi z klasy 3Y. 8 grudnia 2021 (środa) w godzinach od 11.00 do 13.00 w ZSTiE odbędzie się Loteria pt. „Świąteczna Gwiazdka dla Krzyśka” na kosztowne leczenie naszego ucznia Krzysztofa z klasy 3Y.
Głównym Patronem akcji, który podjął zadania zebrania i dostarczenia fantów na loterii jest Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu od partnerów: Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej.
Udział w loterii odbędzie się w czterech turach ze względu na obecnie panującą pandemię.
I tura – w godz. 11.00 – 11.30
II tura – w godz. 11.30 – 12.00
III tura – w godz. 12.00 – 12.30
IV tura – w godz. 12.30 – 13.00
Każdy uczestnik loterii może zakupić los w zależności od swoich możliwości finansowych i wesprzeć ucznia Krzysztofa w jego leczeniu. Losy będą podzielone na 4 kategorie (2zł, 5zł, 10zł, 20zł). Jak widać możemy już za symboliczne 2zł pomóc uczniowie naszej szkoły.

Natomiast w AULI ZSTIE na 4 piętrze od godz. 12.00 do 13.00 odbędzie szczególna licytacja wartościowych przedmiotów i voucherów zebranych przez naszego Patrona.

Link do reportażu TVP3 Wrocław: https://wroclaw.tvp.pl/57350775/pomagaja-krzyskowi-koledzy-chorego-nastolatka-apeluja-o-pomoc
Nad sprawami organizacyjnymi będą czuwać Wolontariat i Samorząd Uczniowski ZSTiE.
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie i Pracownicy ZSTIE w tym dniu pokażmy, że zależy Nam na Naszym Uczniu.

Dziękuję za postawę pełną Dobroci i Empatii.
Rafał Cichocki
Dyrektor ZSTiE

Wystawa pt. „Wrocławskie Oblicza Patriotyzmu”

Od 16 listopada do 3 grudnia 2021 r. w naszej szkole gościła wystawa zatytułowana „Wrocławskie Oblicza Patriotyzmu”, którą użyczyło nam Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Wystawę można było podziwiać w pracowniach historycznych.

Na 12 planszach zaprezentowano sylwetki zasłużonych dla Polski postaci, mających różne pochodzenie narodowe i etniczne m.in: Aleksandra Sulkiewicza, Jana Matejki, Augusta Agbola O’Brown, Ignacego Łukasiewicza, Merian Caldwell Coopera, Bronisławy Wajs, Rudolfa Stefana Jana Weigla, Zdzisława Józefa Czendefu, Ireny Krzywickiej, Juliana Tuwima, Józefa Unruga, Veli Beka Jedigara.

W związku z obchodzonym w listopadzie Narodowym Świętem Niepodległości, a także Międzynarodowy Dniem Tolerancji wystawa stała się przyczynkiem do dyskusji o patriotyzmie, różnorodności etnicznej, kulturowej i narodowościowej.

BohaterOn w ZSTIE 2021! 

W ramach tegorocznej edycji BohaterON w Twojej Szkole nauczyciele historii we wszystkich klasach przeprowadzili lekcje dotyczące Powstania Warszawskiego. Uczniowie indywidualnie lub grupowo przygotowali kartki pocztowe dla Powstańców.

W ten sposób chcieliśmy podziękować Powstańcom za ich poświęcenie, patriotyzm i bohaterstwo.

Dzień Życzliwości w ZSTiE

Z okazji Dnia Życzliwości w naszej szkole uczniowie mogli:

· Odnaleźć siebie wśród życzliwych

· Spojrzeć życzliwym okiem na forum

· Rozwiązać zagadki z plakatu na 2021 „Uśmiech, podaj dalej”

· Rozwiązać literacką krzyżówkę ekologiczną

· Uczestniczyć w quizie internetowym „Życzliwy dla natury”

Dzień Życzliwości na stoisku Wolontariatu

Było miło i życzliwie….

Uczniowie z klas 2X, 1E przygotowali na tę okazję 100 smacznych babeczek, niektórzy z nas wylosowali również upominki na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia 😊

Można też było skorzystać z inspiracji, jak realizować się jako OSOBA ŻYCZLIWA – w formie wskazówek, aforyzmów, porad.

Dziękujemy za wspólne świętowanie i oby taka atmosfera życzliwości towarzyszyła nam na co dzień przez cały następny rok 😊

Wolontariat Szkolny

Kararnaum

To film, który nas poruszył. Zachęcamy do jego obejrzenia !

Kafarnaum (tłumaczeniu: chaos) to historia dwunastoletniego chłopca o imieniu Zain, który mieszka w brutalnej rzeczywistości bejruckich slumsów.

W bólu, cierpieniu i całkowitym osamotnieniu walczy o siebie i innych. I to mu się udaje…

Film ten zdobył w Cannes nagrodę jury oraz piętnastominutową owację publiczności 😊

To piękny przykład CZŁOWIECZEŃSTWA tego dwunastolatka.

Klasa 2X  z wychowawcą

Charytatywny Międzyklasowy Turniej Siatkówki

Gratulujemy zwycięstwa Drużynie z klasy 3B!!!

6 listopada pod kierunkiem naszych nauczycieli wychowania fizycznego odbyły się mecze, do których przystąpiło aż 19 drużyn z 15 klas. Na hali sportowej panowała gorąca, wspaniała i bardzo pozytywna atmosfera… GRATULUJEMY pięknej postawy!!!

Już teraz zapraszamy zwycięską drużynę na uroczyste wręczenie nagrody w dniu 16 listopada (wtorek) 0 11.15 w gabinecie p. Dyrektora Rafała Cichockiego. Przypominamy, że nagrodą są bilety na mecz naszej wrocławskiej drużyny WKS Śląsk Wrocław (27 listopada, godzina 15.00).

Darowana kwota od klas na leczenie Krzysia to 760 złotych!

Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego za sprawne przeprowadzenie rozgrywek, a Wam za udział, byliście wspaniali!

Pozdrawiamy,

Wolontariat Szkolny

Szkolne Obchody Święta Niepodległości

Z okazji 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości w ZSTiE przygotowano następujące działania:

– w ramach akcji „Szkoła do Hymnu” 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy;

– w ramach godzin wychowawczych lub zajęć historii uczniowie brali udział w grze edukacyjnej przygotowanej przez nauczycieli naszej szkoły;

– w każdej klasie przeprowadzono lekcje o tematyce niepodległościowej;

– na terenie szkoły przygotowana została wystawa w związku z obchodami Święta Niepodległości, sale lekcyjne oraz drzwi udekorowano w barwy narodowe;

– uczniowie zostali zachęceni do udziału w grze przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, poświęconej m.in. Patronom Szkoły.

Organizatorzy: nauczyciele historii, wychowawcy, p. B. Hołownia.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef Piłsudski

Egzamin TOEFL w WSB

4 listopada 2021, 5 maturzystów z ZSTIE pisało egzamin TOEFL w Wyższej Szkole Bankowej. Jest to kolejna edycja projektu w ramach współpracy pomiędzy uczelnią a naszą szkołą. Zdający mieli więc możliwość zweryfikowania swojej wiedzy przed egzaminem maturalnym, zapoznania się z ofertą uczelni oraz wzbogacenia swojego przyszłego CV certyfikatem językowym.

Nazwa projektu: Społeczne i Technologiczne Kompetencje Ucznia. Koordynator: p. Marek Lisiecki

Tydzień Patronów Szkoły

W dniach 25.10-29.10.2021 r. w ZSTIE obchodzimy Tydzień Patronów Szkoły. W ramach obchodów przygotowano następujące działania:
– lekcje muzealne o Patronach Szkoły dla klas pierwszych;
– grę z wykorzystaniem kodów QR dla wszystkich uczniów;
– quiz dla wybranych klas;

– wystawę na terenie szkoły dotyczącą Patronów oraz Twórców Polskiego Biura Szyfrów;

– uczniowie klas pierwszych wykonali plakaty o Patronach.

Organizatorzy: p. H. Strachowska, p. B. Hołownia, p. J. Kochajkiewicz oraz przewodnicząca SU- Wiktoria Romańczuk

Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się zbiórka zniczy w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zebrane znicze trafią na polskie groby znajdujące się na Kresach Wschodnich. W ten sposób pragniemy ocalić pamięć o naszych przodkach, których groby po II wojnie światowej pozostały za wschodnią granicą naszego kraju. Wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy akcji: H. Strachowska, J. Kochajkiewicz, K. Połujan

Sieci komputerowe – laboratoria

Na zajęciach z sieci komputerowych, uczniowie klas I i II (informatyk/teleinformatyk) rozwijają umiejętności praktyczne takie jak:

 •  konfiguracja rutera i przełącznika,
 •  zarabianie kabli prostych i krosowanych,
 •  zarabianie patch paneli i gniazd sieciowych,
 • routing dynamiczny i statyczny,
 • udostępnianie sieci bezprzewodowej hostom np. smart tv.

Dodatkowo, w sieciach LAN zabezpieczamy logicznie oraz fizycznie elementy sieci. Jednym z zabezpieczeń fizycznych jest montaż urządzeń w szafie rack. Na zdjęciach poniżej – uczniowie klasy 2C gr. 1 i 2A/1 w pracowni 219.

Światowy Dzień Zwierząt

W ubiegłym tygodniu w październiku zakończył się Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole Samorząd Uczniowski przygotował wystawę: „Nasi milusińscy w ciekawych odsłonach”. Uczniowie SU przeprowadzili ciekawy Quiz na temat wiedzy o zwierzętach. Obchody tego Dnia mają na celu uwrażliwić szkolną społeczność na los zwierząt, uczyć etycznego i odpowiedzialnego zachowania w stosunku do swoich pupili, a także zachęcić do większej troski o zwierzęta (także te w schroniskach).

Podziękowania od Wolontariatu

Serdecznie dziękujemy całej społeczności ZSTiE za zaangażowanie w zbiórkę charytatywną na rzecz Krzysia. Udało nam się zebrać kwotę- 1817 zł.

Wierzymy, że nasze wspólne działania dodadzą Krzysiowi sił w walce z chorobą.

Międzynarodowe Zawody JUDO

We wrześniu 2021 odbyły się Międzynarodowe Zawody na Litwie w Judo. Kolejny raz duży sukces odniósł uczeń naszej szkoły –  Błażej Czupkowski z klasy 2X!!! Gratulujemy Błażejowi! 🙂

        Zawody na strzelnicy LOK-u

11 czerwca 2021, na zakończenie ligi strzeleckiej szkół ponadpodstawowych, odbyły się zawody na strzelnicy LOK-u Miasta Wrocław. Zawodnicy oddawali strzały do tarcz z odległości 50m w ilości 13 z KBK AK. Ocenianych było 10 najlepszych strzałów.

Drużyna ZSTIE liczyła 6 osób. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Gabrysia Czopczyc z 2D zdobywając 86/100pkt. Wielkie gratulacje!!!!

Opiekunem grupy była Pani Agnieszka Huber.