Rok Konstytucji 3 Maja
3 maja świętować będziemy 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w historii naszego państwa konstytucji.
3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił jeden z najnowocześniejszych i najbardziej postępowych aktów prawnych ówczesnego świata. Konstytucja 3 Maja znosiła wolną elekcję i liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy oraz dziedziczność tronu. Umacniała władzę centralną, a ograniczyła wpływy magnaterii. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zaniepokoiło przeciwników reform, którzy zawiązali konfederację w Targowicy i obalili dzieło Sejmu Wielkiego. Konstytucja 3 maja obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, jednak pamięć o niej przetrwała. Decyzją Sejmu RP rok 2021 jest Rokiem Konstytucji 3 Maja
Działania w ZSTIE związane z obchodami Roku Konstytucji 3 Maja:
a) Uczniowie klas pierwszych przygotowali plakaty w wersji elektronicznej,
b) W dniach 26 -30 kwietnia przeprowadzone zostaną lekcje historii poświęcone Konstytucji 3 Maja. Uczniowie będę mieli okazję obejrzeć film edukacyjny „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – z serii „Ożywione obrazy” https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw, a także krótkie scenki https://www.youtube.com/watch?v=7oRiaD0EI3A,
c) W ramach zajęć z wychowawcami uczniowie sprawdzą swoją wiedzę w grach: „Chlubne karty polskiej historii” oraz spróbują się wydostać z podziemi Zamku Królewskiego w online escape game.
https://wordwall.net/pl/resource/12117016/historia/chlubne-karty-polskiej-historii
https://view.genial.ly/606b3d3dd2630a0d18efc444/interactive-content-konstytucja-3-maja
Organizatorzy: Bożena Hołownia, Justyna Kochajkiewicz, Katarzyna Połujan, Halina Strachowska.

Akcja Żonkile
W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogólnopolskiej akcji „Żonkile” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. W dniach 19-23 kwietnia przeprowadzone zostaną lekcje historii dotyczące powstania w getcie warszawskim. W ramach zajęć uczniowie będą mieli okazję obejrzeć premierę film „Muranów-Dzielnica Północna”.

Krótka historia powstania w warszawskim getcie
W styczniu 1942 r. podczas konferencji w Wansee przywódcy III Rzeszy podjęli decyzję o całkowitej zagładzie ludności żydowskiej. Od lipca 1942 r. rozpoczęły się masowe wywózki Żydów z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. 19 kwietnia 1943 r. Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji. Zostali jednak zaskoczeni przez działaczy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy chwycili za broń. Powstańcy wiedzieli, że nie mają szans na wygraną, nie chcieli jednak ginąć w obozie śmierci, postanowili stanąć do walki. 16 maja Niemcy wysadzili wielką synagogę na Tłomackiem, powstanie upadło. Nielicznym powstańcom udało się uciec z getta, był wśród nich Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman co roku w rocznicę wybuchu powstania, anonimowo otrzymywał bukiet żółtych żonkili, które z czasem stały się symbolem powstania.
„Ale – jak mówi piosenka – ‘nie chodzi o to, aby dojść do celu, ale o to, żeby iść po słonecznej stronie’. Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”, M. Edelman
Organizatorzy akcji w szkole: Justyna Kochajkiewicz, Katarzyna Połujan, Halina Strachowska.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej
Czterech uczniów z naszej szkoły przystąpiło do etapu szkolnego OOWEE XLIV. Dwóch w zawodzie technik informatyk, dwóch w zawodzie technik teleinformatyk. Teleinformatycy z klasy 4X, Jakub Czajkowski oraz Ernest Szarow zakwalifikowali się do finału ścisłego. Jeden uczeń zajął 10 miejsce, drugi 15 w kraju. Wyniki:
http://oowee.agh.edu.pl//Informacje_XLIV/Wyniki/Wyniki_final.pdf
Webinarium IBM
W ramach dalszej współpracy, Pan Marek Lisiecki zorganizował z Panem Jarosławem Jaśkowiakiem, external affairs manager w IBM, webinarium poświęcone informatyce kwantowej. Webinarium prowadził Pan Piotr Biskupski, specjalista ds. zabezpieczeń w tej firmie.
Informatyka kwantowa dotyka wielu dziedzin, m.in. algebry, fizyki, pracy na wektorach oraz programowania. W czasie spotkania, 4 uczniów ZSTIE miało okazję dowiedzieć się o:
- komputerach kwantowych oraz superpozycji wykorzystywanej do obliczeń,
- problemach kryptograficznych związanych z kluczem RSA,
- jednokubitowych bramkach kwantowych takich jak bramka H (Hadamarda),
- zastosowaniu systemu Quantum Composer w IBM (z wykorzystaniem Python),
- wykorzystaniu programu Qiskit na licencji open source,
- stworzeniu przez pracownika IBM ping ponga kwantowego.
Powyższe zagadnienia miały zainspirować naszych uczniów do stworzenia strony www, plakatu, gry na konkurs z informatyki kwantowej.
Link do konkursu:
https://www.qaif.org/contests/informatyka-kwantowa-dla-ka%C5%BCdego
Link do systemu IBM, Quantum Composer:
https://quantum-computing.ibm.com/composer/files/new
Narzędzie IBM, Qiskit (wymagana znajomość j. angielskiego):
https://qiskit.org/learn/
17 marca – Dzień św. Patryka patrona Irlandii
To święto narodowe Irlandii, ale obecnie obchodzone bardzo chętnie na całym świecie. W tym dniu odbywają się parady, koncerty i inne imprezy, np. pokazy tradycyjnego tańca irlandzkiego. Jednym słowem dużo zabawy i muzyki, a wszystko w kolorze zielonym. Zaskakujące jest to, że największa parada odbywa się nie w Irlandii, ale Nowym Yorku.
(Czy wiesz dlaczego?). Nawet woda w fontannie obok Białego Domu staje się tego dnia zielona.
Data 17 marca nie jest przypadkowa, ma bardzo ścisły związek ze
św. Patrykiem. Patryk jako nastolatek niespodziewanie znalazł się w Irlandii i to wydarzenie zmieniło całe jego życie.
Zachęcamy, aby zainteresować się Irlandią i jej patronem św. Patrykiem korzystając z zamieszczonych poniżej źródeł, a może kiedyś nawet pojechać?
Linki do ciekawych stron/ prezentacji (źródło: zasoby Internetu):
1) Strona prezentująca Irlandię w różnych aspektach: www.irishroots.pl/index.htm
2) Ciekawe miejsca Irlandii: https://www.huffingtonpost.com/viator/10-of-the-most-beautiful_b_4066929.html
3) Prezentacja o świętowaniu Dnia św. Patryka: https://www.slideshare.net/mariaabilleira/st-patricks-day-powerpoint-11978469
Nauczyciele języka angielskiego:
Anna Czajkowska i Dorota Palińska

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole zostały przeprowadzone uroczystości w formie zdalnej, utrwalające pamięć niepodległościowego podziemia i bohaterów antykomunistycznego reżimu, tzw. „drugiej okupacji”. Obchody trwały w dniach: od 1 do 5 marca 2021.
1. Przeprowadzono lekcje historii, w czasie których uczniowie zapoznali się z sylwetkami „Żołnierzy Wyklętych”, obejrzano prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela pt. „Powojenne Podziemie Niepodległościowe i Antykomunistyczne” oraz fragmenty materiałów filmowych: „ Z archiwum IPN”.
2. Udział klas I i II po szkole podstawowej w konkursie:„Rozpoznaj żołnierza”.
3. Udział wszystkich uczniów w rozwiązywaniu krzyżówek tematycznych.
4. Wieloetapowy konkurs na prezentacje autorskie przygotowane przez uczniów naszej szkoły:
· I etap – przygotowanie prac przez uczniów.
· II etap – oglądanie prac przez uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli,
· III etap – głosowanie przez wszystkich uczniów i nauczycieli na najciekawszy materiał faktograficzny przygotowany przez ucznia lub zespół uczniów.
Dziękujemy uczniom za przyjęcie aktywnej postawy i okazania zainteresowania tematem ważnym dla każdego Polaka, gdyż wiedza na temat historii kraju jest przejawem współczesnego patriotyzmu.
Konkurs na najlepszą pracę wygrała Wiktoria Romańczuk z klasy 2A. Gratulujemy!!! Link do zwycięskiej prezentacji:
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych by wikrom7144 on Genially
organizatorzy: Bożena Hołownia, Justyna Kochajkiewicz, Halina Strachowska, Katarzyna Połujan
Sukcesy sportowe Oliwiera – gratulujemy!!!!!
Oliwier Jaworski z klasy 1C zajął 1 miejsce w biegu na 1000m U18 w Halowych Mistrzostwach Dolnego Ślaska w Łodzi. Tym samym zakwalifikował się do Mistrzostw Polski, które odbędą się 14 lutego 2021 w Toruniu.
Inne osiągnięcia:
a) 1 miejsce w biegu na 1000 m. w kategorii chłopców U16 na Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce w Słupsku, które odbyły się we wrześniu 2020 r.
b) W październiku zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Łodzi w sztafecie 4×600 m.
Klub Oliwiera to MKS „Parasol”. Poniżej zdjęcie, Oliwier na środku podium.

Dzień życzliwości w ZSTIE online
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Życzliwości w naszej szkole podjęliśmy kilka ciekawych inicjatyw. Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami, jak rozumieją życzliwość. Wypowiedzi można przeczytać na blogu biblioteki szkolnej. Klasy wyłoniły spośród siebie Najżyczliwszego Ucznia, w ten sposób powstała Złota Lista. Na godzinach wychowawczych uczniowie zapoznali się z opowiadaniem P. Beręsewicza „System”. Uczniowie ze Złotej Listy otrzymali upominki z Biura Promocji Miasta. Natomiast 3 osoby wylosowane z listy – niespodziankę od Rady Rodziców. 4 grudnia 2o20 Dyrektor ZSTIE wręczył upominki zwycięzcom. Wyniki głosowania w klasach na najżyczliwszą osobę: – Dominika Kiezik kl. 1A – Maciej Kozakiewicz kl. 1 C – Błażej Czupkowski kl. 1X – Kajetan Rudkiewicz kl. 1E – Michał Kowalewski kl. 2A – Kacper Mróz kl. 2B – Bartłomiej Dudka kl. 2E – Samuel Szafraniec kl. 2F – Grzegorz Ortyl kl. 2X – Seweryn Mróz kl. 2Y – Miłosz Zawiślak kl. 2 K – Eliasz Marcinkowski kl. 3B – Maksymilian Dziuba kl. 3C – Konrad Borkowicz kl. 4A – Mariusz Kruszyński kl. 4B Dziękujemy uczniom za aktywne uczestnictwo w obchodach tego szczególnego dnia. Organizatorzy: Bożena Hołownia, Eleonora Buszta, Dorota Palińska
Święto Niepodległości
W związku ze Świętem Niepodległości w ZSTIE odbyły się następujące inicjatywy:
– w klasach 3-4 na lekcjach historii i społeczeństwa odbył się quiz na temat Bitwy Warszawskiej, – wychowawcy klas przedstawili prezentację i wyświetlili film o tematyce niepodległościowej, został udostępniony link do audycji radiowej, https://view.genial.ly/5f9f2be999153e0d7b53c868/presentation-odzyskanie-niepodleglosci – klasy drugie prezentowały projekt pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską, – w ramach rządowej akcji „Szkoła do Hymnu” 10 listopada 2020 o godzinie 11:11 został przez nas odśpiewany Hymn Państwowy. Szczególne wyrazy podziękowania składamy Pani Halinie Strachowskiej, Pani Justynie Kochajkiewicz i Pani Bożenie Hołowni za organizację tych przedsięwzięć. 
Tydzień Patronów Szkoły
Między 5.10.2020-9.10.2020 odbywał się Tydzień Patronów Szkoły. Uczniowie klas I mieli okazję do zapoznania się z historią oraz okolicznościami opracowania metod deszyfrujących Enigmę, wykorzystywanych przez naszych Patronów Szkoły. Lekcje odbywały się przy Szkolnym Muzeum Patronów na parterze budynku. Wszystkie klasy ZSTIE zachęcamy do wzięcia udziału w quizie „Polacy łamią szyfr Enigmy”: https://www.quizme.pl/q/dbp/polacy-lamia-szyfr-enigmy Na smartphone’a została przygotowana gra związana z szyfrowaniem Enigmy. Dziękujemy Pani Halinie Strachowskiej, Pani Justynie Kochajkiewicz oraz Pani Bożenie Hołowni za organizację ww. przedsięwzięć.





Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 – podsumowanie
Dyrektor Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w ZSTIE podsumowali rok szkolny. Poniżej link do filmu umieszczonego na YouTube (kanał ZSTIE TV): https://www.youtube.com/watch?v=0Srn8dC3VYA
Ranking Perspektywy 2020