Wydarzenia

BohaterOn w ZSTIE 2021! 

W ramach tegorocznej edycji BohaterON w Twojej Szkole nauczyciele historii we wszystkich klasach przeprowadzili lekcje dotyczące Powstania Warszawskiego. Uczniowie indywidualnie lub grupowo przygotowali kartki pocztowe dla Powstańców.

W ten sposób chcieliśmy podziękować Powstańcom za ich poświęcenie, patriotyzm i bohaterstwo.

Dzień Życzliwości w ZSTiE

Z okazji Dnia Życzliwości w naszej szkole uczniowie mogli:

· Odnaleźć siebie wśród życzliwych

· Spojrzeć życzliwym okiem na forum

· Rozwiązać zagadki z plakatu na 2021 „Uśmiech, podaj dalej”

· Rozwiązać literacką krzyżówkę ekologiczną

· Uczestniczyć w quizie internetowym „Życzliwy dla natury”

Dzień Życzliwości na stoisku Wolontariatu

Było miło i życzliwie….

Uczniowie z klas 2X, 1E przygotowali na tę okazję 100 smacznych babeczek, niektórzy z nas wylosowali również upominki na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia 😊

Można też było skorzystać z inspiracji, jak realizować się jako OSOBA ŻYCZLIWA – w formie wskazówek, aforyzmów, porad.

Dziękujemy za wspólne świętowanie i oby taka atmosfera życzliwości towarzyszyła nam na co dzień przez cały następny rok 😊

Wolontariat Szkolny

Kararnaum

To film, który nas poruszył. Zachęcamy do jego obejrzenia !

Kafarnaum (tłumaczeniu: chaos) to historia dwunastoletniego chłopca o imieniu Zain, który mieszka w brutalnej rzeczywistości bejruckich slumsów.

W bólu, cierpieniu i całkowitym osamotnieniu walczy o siebie i innych. I to mu się udaje…

Film ten zdobył w Cannes nagrodę jury oraz piętnastominutową owację publiczności 😊

To piękny przykład CZŁOWIECZEŃSTWA tego dwunastolatka.

Klasa 2X  z wychowawcą

Charytatywny Międzyklasowy Turniej Siatkówki

Gratulujemy zwycięstwa Drużynie z klasy 3B!!!

6 listopada pod kierunkiem naszych nauczycieli wychowania fizycznego odbyły się mecze, do których przystąpiło aż 19 drużyn z 15 klas. Na hali sportowej panowała gorąca, wspaniała i bardzo pozytywna atmosfera… GRATULUJEMY pięknej postawy!!!

Już teraz zapraszamy zwycięską drużynę na uroczyste wręczenie nagrody w dniu 16 listopada (wtorek) 0 11.15 w gabinecie p. Dyrektora Rafała Cichockiego. Przypominamy, że nagrodą są bilety na mecz naszej wrocławskiej drużyny WKS Śląsk Wrocław (27 listopada, godzina 15.00).

Darowana kwota od klas na leczenie Krzysia to 760 złotych!

Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego za sprawne przeprowadzenie rozgrywek, a Wam za udział, byliście wspaniali!

Pozdrawiamy,

Wolontariat Szkolny

Szkolne Obchody Święta Niepodległości

Z okazji 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości w ZSTiE przygotowano następujące działania:

– w ramach akcji „Szkoła do Hymnu” 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy;

– w ramach godzin wychowawczych lub zajęć historii uczniowie brali udział w grze edukacyjnej przygotowanej przez nauczycieli naszej szkoły;

– w każdej klasie przeprowadzono lekcje o tematyce niepodległościowej;

– na terenie szkoły przygotowana została wystawa w związku z obchodami Święta Niepodległości, sale lekcyjne oraz drzwi udekorowano w barwy narodowe;

– uczniowie zostali zachęceni do udziału w grze przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, poświęconej m.in. Patronom Szkoły.

Organizatorzy: nauczyciele historii, wychowawcy, p. B. Hołownia.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef Piłsudski

Egzamin TOEFL w WSB

4 listopada 2021, 5 maturzystów z ZSTIE pisało egzamin TOEFL w Wyższej Szkole Bankowej. Jest to kolejna edycja projektu w ramach współpracy pomiędzy uczelnią a naszą szkołą. Zdający mieli więc możliwość zweryfikowania swojej wiedzy przed egzaminem maturalnym, zapoznania się z ofertą uczelni oraz wzbogacenia swojego przyszłego CV certyfikatem językowym.

Nazwa projektu: Społeczne i Technologiczne Kompetencje Ucznia. Koordynator: p. Marek Lisiecki

Tydzień Patronów Szkoły

W dniach 25.10-29.10.2021 r. w ZSTIE obchodzimy Tydzień Patronów Szkoły. W ramach obchodów przygotowano następujące działania:
– lekcje muzealne o Patronach Szkoły dla klas pierwszych;
– grę z wykorzystaniem kodów QR dla wszystkich uczniów;
– quiz dla wybranych klas;

– wystawę na terenie szkoły dotyczącą Patronów oraz Twórców Polskiego Biura Szyfrów;

– uczniowie klas pierwszych wykonali plakaty o Patronach.

Organizatorzy: p. H. Strachowska, p. B. Hołownia, p. J. Kochajkiewicz oraz przewodnicząca SU- Wiktoria Romańczuk

Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się zbiórka zniczy w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zebrane znicze trafią na polskie groby znajdujące się na Kresach Wschodnich. W ten sposób pragniemy ocalić pamięć o naszych przodkach, których groby po II wojnie światowej pozostały za wschodnią granicą naszego kraju. Wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy akcji: H. Strachowska, J. Kochajkiewicz, K. Połujan

Sieci komputerowe – laboratoria

Na zajęciach z sieci komputerowych, uczniowie klas I i II (informatyk/teleinformatyk) rozwijają umiejętności praktyczne takie jak:
– konfiguracja rutera i przełącznika,
– zarabianie kabli prostych i krosowanych,
– zarabianie patch paneli i gniazd sieciowych.

Dodatkowo, w sieciach LAN zabezpieczamy logicznie oraz fizycznie elementy sieci. Jednym z zabezpieczeń fizycznych jest montaż urządzeń w szafie rack. Na zdjęciach poniżej – uczniowie klasy 2C gr. 1 w pracowni 219.

 

Światowy Dzień Zwierząt

W ubiegłym tygodniu w październiku zakończył się Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole Samorząd Uczniowski przygotował wystawę: „Nasi milusińscy w ciekawych odsłonach”. Uczniowie SU przeprowadzili ciekawy Quiz na temat wiedzy o zwierzętach. Obchody tego Dnia mają na celu uwrażliwić szkolną społeczność na los zwierząt, uczyć etycznego i odpowiedzialnego zachowania w stosunku do swoich pupili, a także zachęcić do większej troski o zwierzęta (także te w schroniskach).

Podziękowania od Wolontariatu

Serdecznie dziękujemy całej społeczności ZSTiE za zaangażowanie w zbiórkę charytatywną na rzecz Krzysia. Udało nam się zebrać kwotę- 1817 zł.

Wierzymy, że nasze wspólne działania dodadzą Krzysiowi sił w walce z chorobą.

Tydzień Szczęścia w Szkole

W dniach 20 IX – 26 IX 2021 w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Szczęścia. Podjęte inicjatywy przyczyniły się do integracji zarówno zespołów klasowych, jak i jeszcze lepszych relacji w społeczności szkolnej.Uczniowie rozwiązywali kalambury, dzielili się refleksjami o szczęściu w szkole.

Dziękujemy organizatorom tego tygodnia: p. Ewie Bury, p. Agnieszce Skrzypaszek i p. Bożenie Hołowni.

Zajęcia integracyjne klas I

W ostatnich tygodniach września uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach integracyjnych. Wychowawcy klas i panie pedagog przygotowali dla swoich podopiecznych zajęcia w różnorakiej formie. Pierwszoklasiści musieli zmierzyć się z przygotowywaniem kanapek, nagrywaniem filmu, budowaniem wież z makaronu, spacerowali wspólnie po mieście poznając jego zabytki (wielu naszych uczniów jest spoza Wrocławia) i rozwiązując przy tym zadania. Mieli też okazję zrelaksować się na łonie natury w Parku Szczytnickim czy posłuchać wspólnie muzyki na pokładzie statku. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili!

Dziękujemy Radzie Rodziców, która dofinansowała zajęcia dla uczniów.

Międzynarodowe Zawody JUDO

We wrześniu 2021 odbyły się Międzynarodowe Zawody na Litwie w Judo. Kolejny raz duży sukces odniósł uczeń naszej szkoły –  Błażej Czupkowski z klasy 2X!!! Gratulujemy Błażejowi! 🙂

Pomoc dla Krzysia z 3Y

Podziękowania dla rodziców uczniów ZSTIE. Wolontariat Szkolny dziękuje gorąco wszystkim Państwu – Darczyńcom, którzy w dniu zebrań klasowych (27.09.2021) dorzucili swoja cegiełkę na pomoc Krzysiowi. Do puszki trafiła rekordowa kwota 3759, 80 złotych!

Dziękujemy za SOLIDARNOŚĆ!

Informatyka Kwantowa – sukces naszych uczniów!!!

Piotr Kułakowski z klasy 2A został jednym z 2 zwycięzców ogólnopolskiego konkursu z informatyki kwantowej, organizowanego przez Fundację Quantum AI, oddział Malopolski PTI, IBM oraz QPoland.
Strona organizatora konkursu: https://www.qaif.org/contests/informatyka-kwantowa-dla-ka%C5%BCdego

Na potrzeby konkursu, Piotr stworzył stronę internetową, którą zobaczycie tutaj: https://informatyka-kwantowa-konkurs-ibm.pl/
Wyróżnienie otrzymała również Wiktoria Romańczuk z 2A. Jej praca: Informatyka Kwantowa – Wiktoria Romańczuk by wikrom7144 on Genially

O webinarium zorganizowanym dla naszych uczniów oraz o szeroko-rozumianej informatyce kwantowej pisaliśmy w marcu 2021 w zakładce wydarzenia.

 

        Zawody na strzelnicy LOK-u

11 czerwca 2021, na zakończenie ligi strzeleckiej szkół ponadpodstawowych, odbyły się zawody na strzelnicy LOK-u Miasta Wrocław. Zawodnicy oddawali strzały do tarcz z odległości 50m w ilości 13 z KBK AK. Ocenianych było 10 najlepszych strzałów.

Drużyna ZSTIE liczyła 6 osób. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Gabrysia Czopczyc z 2D zdobywając 86/100pkt. Wielkie gratulacje!!!!

Opiekunem grupy była Pani Agnieszka Huber.

Wracamy do normalności!!!

 

W ramach płynnego powrotu do normalności oraz zwiększenia integracji klasowej kilkanaście klas ZSTIE miało okazję uczestniczyć w lekcjach na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że zajęcia przeprowadzone na terenach zielonych wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie!!!

Rok Konstytucji 3 Maja

3 maja świętować będziemy 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w historii naszego państwa konstytucji.

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił jeden z najnowocześniejszych i najbardziej postępowych aktów prawnych ówczesnego świata. Konstytucja 3 Maja znosiła wolną elekcję i liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy oraz dziedziczność tronu. Umacniała władzę centralną, a ograniczyła wpływy magnaterii. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zaniepokoiło przeciwników reform, którzy zawiązali konfederację w Targowicy i obalili dzieło Sejmu Wielkiego. Konstytucja 3 maja obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, jednak pamięć o niej przetrwała. Decyzją Sejmu RP rok 2021 jest Rokiem Konstytucji 3 Maja

Działania w ZSTIE związane z obchodami Roku Konstytucji 3 Maja:

a) Uczniowie klas pierwszych przygotowali plakaty w wersji elektronicznej,

b) W dniach 26 -30 kwietnia przeprowadzone zostaną lekcje historii poświęcone Konstytucji 3 Maja. Uczniowie będę mieli okazję obejrzeć film edukacyjny „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – z serii „Ożywione obrazy” https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw, a także krótkie scenki https://www.youtube.com/watch?v=7oRiaD0EI3A,

c) W ramach zajęć z wychowawcami uczniowie sprawdzą swoją wiedzę w grach: „Chlubne karty polskiej historii” oraz spróbują się wydostać z podziemi Zamku Królewskiego w online escape game.

https://wordwall.net/pl/resource/12117016/historia/chlubne-karty-polskiej-historii
https://view.genial.ly/606b3d3dd2630a0d18efc444/interactive-content-konstytucja-3-maja

Organizatorzy: Bożena Hołownia, Justyna Kochajkiewicz, Katarzyna Połujan, Halina Strachowska.

 

 

 

 

 

Akcja Żonkile

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogólnopolskiej akcji „Żonkile” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. W dniach 19-23 kwietnia przeprowadzone zostaną lekcje historii dotyczące powstania w getcie warszawskim. W ramach zajęć uczniowie będą mieli okazję obejrzeć premierę film „Muranów-Dzielnica Północna”.

Krótka historia powstania w warszawskim getcie

W styczniu 1942 r. podczas konferencji w Wansee przywódcy III Rzeszy podjęli decyzję o całkowitej zagładzie ludności żydowskiej. Od lipca 1942 r. rozpoczęły się masowe wywózki Żydów z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. 19 kwietnia 1943 r. Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji. Zostali jednak zaskoczeni przez działaczy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy chwycili za broń. Powstańcy wiedzieli, że nie mają szans na wygraną, nie chcieli jednak ginąć w obozie śmierci, postanowili stanąć do walki. 16 maja Niemcy wysadzili wielką synagogę na Tłomackiem, powstanie upadło. Nielicznym powstańcom udało się uciec z getta, był wśród nich Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman co roku w rocznicę wybuchu powstania, anonimowo otrzymywał bukiet żółtych żonkili, które z czasem stały się symbolem powstania.

„Ale – jak mówi piosenka – ‘nie chodzi o to, aby dojść do celu, ale o to, żeby iść po słonecznej stronie’. Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”, M. Edelman

Organizatorzy akcji w szkole: Justyna Kochajkiewicz, Katarzyna Połujan, Halina Strachowska.

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej

Czterech uczniów z naszej szkoły przystąpiło do etapu szkolnego OOWEE XLIV. Dwóch w zawodzie technik informatyk, dwóch w zawodzie technik teleinformatyk. Teleinformatycy z klasy 4X, Jakub Czajkowski oraz Ernest Szarow zakwalifikowali się do finału ścisłego. Jeden uczeń zajął 10 miejsce, drugi 15 w kraju. Wyniki:
http://oowee.agh.edu.pl//Informacje_XLIV/Wyniki/Wyniki_final.pdf

 

 

Webinarium IBM

W ramach dalszej współpracy, Pan Marek Lisiecki zorganizował z Panem Jarosławem Jaśkowiakiem, external affairs manager w IBM, webinarium poświęcone informatyce kwantowej. Webinarium prowadził Pan Piotr Biskupski, specjalista ds. zabezpieczeń w tej firmie.

Informatyka kwantowa dotyka wielu dziedzin, m.in. algebry, fizyki, pracy na wektorach oraz programowania. W czasie spotkania, 4 uczniów ZSTIE miało okazję dowiedzieć się o:

  • komputerach kwantowych oraz superpozycji wykorzystywanej do obliczeń,
  • problemach kryptograficznych związanych z kluczem RSA,
  • jednokubitowych bramkach kwantowych takich jak bramka H (Hadamarda),
  • zastosowaniu systemu Quantum Composer w IBM (z wykorzystaniem Python),
  • wykorzystaniu programu Qiskit na licencji open source,
  • stworzeniu przez pracownika IBM ping ponga kwantowego.

Powyższe zagadnienia miały zainspirować naszych uczniów do stworzenia strony www, plakatu, gry na konkurs z informatyki kwantowej.

Link do konkursu:
https://www.qaif.org/contests/informatyka-kwantowa-dla-ka%C5%BCdego

Link do systemu IBM, Quantum Composer:
https://quantum-computing.ibm.com/composer/files/new

Narzędzie IBM, Qiskit (wymagana znajomość j. angielskiego):
https://qiskit.org/learn/


17 marca – Dzień św. Patryka patrona Irlandii

To święto narodowe Irlandii, ale obecnie obchodzone bardzo chętnie na całym świecie. W tym dniu odbywają się parady, koncerty i inne imprezy, np. pokazy tradycyjnego tańca irlandzkiego. Jednym słowem dużo zabawy i muzyki, a wszystko w kolorze zielonym. Zaskakujące jest to, że największa parada odbywa się nie w Irlandii, ale Nowym Yorku.

(Czy wiesz dlaczego?). Nawet woda w fontannie obok Białego Domu staje się tego dnia zielona.

Data 17 marca nie jest przypadkowa, ma bardzo ścisły związek ze

św. Patrykiem. Patryk jako nastolatek niespodziewanie znalazł się w Irlandii i to wydarzenie zmieniło całe jego życie.

Zachęcamy, aby zainteresować się Irlandią i jej patronem św. Patrykiem korzystając z zamieszczonych poniżej źródeł, a może kiedyś nawet pojechać?

Linki do ciekawych stron/ prezentacji (źródło: zasoby Internetu):

1) Strona prezentująca Irlandię w różnych aspektach: www.irishroots.pl/index.htm

2) Ciekawe miejsca Irlandii: https://www.huffingtonpost.com/viator/10-of-the-most-beautiful_b_4066929.html

3) Prezentacja o świętowaniu Dnia św. Patryka: https://www.slideshare.net/mariaabilleira/st-patricks-day-powerpoint-11978469

Nauczyciele języka angielskiego:

Anna Czajkowska i Dorota Palińska


 

 

 

 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole zostały przeprowadzone uroczystości w formie zdalnej, utrwalające pamięć niepodległościowego podziemia i bohaterów antykomunistycznego reżimu, tzw. „drugiej okupacji”. Obchody trwały w dniach: od 1 do 5 marca 2021.

1. Przeprowadzono lekcje historii, w czasie których uczniowie zapoznali się z sylwetkami „Żołnierzy Wyklętych”, obejrzano prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela pt. „Powojenne Podziemie Niepodległościowe i Antykomunistyczne” oraz fragmenty materiałów filmowych: „ Z archiwum IPN”.

2. Udział klas I i II po szkole podstawowej w konkursie:„Rozpoznaj żołnierza”.

3. Udział wszystkich uczniów w rozwiązywaniu krzyżówek tematycznych.

4. Wieloetapowy konkurs na prezentacje autorskie przygotowane przez uczniów naszej szkoły:

· I etap – przygotowanie prac przez uczniów.

· II etap – oglądanie prac przez uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli,

· III etap – głosowanie przez wszystkich uczniów i nauczycieli na najciekawszy materiał faktograficzny przygotowany przez ucznia lub zespół uczniów.

Dziękujemy uczniom za przyjęcie aktywnej postawy i okazania zainteresowania tematem ważnym dla każdego Polaka, gdyż wiedza na temat historii kraju jest przejawem współczesnego patriotyzmu.

Konkurs na najlepszą pracę wygrała Wiktoria Romańczuk z klasy 2A. Gratulujemy!!! Link do zwycięskiej prezentacji:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych by wikrom7144 on Genially

organizatorzy: Bożena Hołownia, Justyna Kochajkiewicz, Halina Strachowska, Katarzyna Połujan

 

Sukcesy sportowe Oliwiera – gratulujemy!!!!!

Oliwier Jaworski z klasy 1C zajął 1 miejsce w biegu na 1000m U18 w Halowych Mistrzostwach Dolnego Ślaska w Łodzi. Tym samym zakwalifikował się do Mistrzostw Polski, które odbędą się 14 lutego 2021 w Toruniu.

Inne osiągnięcia:

a) 1 miejsce w biegu na 1000 m. w kategorii chłopców U16 na Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce w Słupsku, które odbyły się we wrześniu 2020 r.

b) W październiku  zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Łodzi w sztafecie 4×600 m.

Klub Oliwiera to MKS „Parasol”. Poniżej zdjęcie, Oliwier na środku podium.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień życzliwości w ZSTIE online

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Życzliwości w naszej szkole podjęliśmy kilka ciekawych inicjatyw. Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami, jak rozumieją życzliwość. Wypowiedzi można przeczytać na blogu biblioteki szkolnej. Klasy wyłoniły spośród siebie Najżyczliwszego Ucznia, w ten sposób powstała Złota Lista. Na godzinach wychowawczych uczniowie zapoznali się z opowiadaniem P. Beręsewicza „System”. Uczniowie ze Złotej Listy otrzymali upominki z Biura Promocji Miasta. Natomiast 3 osoby wylosowane z listy – niespodziankę od Rady Rodziców. 4 grudnia 2o20 Dyrektor ZSTIE wręczył upominki zwycięzcom. Wyniki głosowania w klasach na najżyczliwszą osobę: – Dominika Kiezik kl. 1A – Maciej Kozakiewicz kl. 1 C – Błażej Czupkowski kl. 1X – Kajetan Rudkiewicz kl. 1E – Michał Kowalewski kl. 2A – Kacper Mróz kl. 2B – Bartłomiej Dudka kl. 2E – Samuel Szafraniec kl. 2F – Grzegorz Ortyl kl. 2X – Seweryn Mróz kl. 2Y – Miłosz Zawiślak kl. 2 K – Eliasz Marcinkowski kl. 3B – Maksymilian Dziuba kl. 3C – Konrad Borkowicz kl. 4A – Mariusz Kruszyński kl. 4B Dziękujemy uczniom za aktywne uczestnictwo w obchodach tego szczególnego dnia. Organizatorzy: Bożena Hołownia, Eleonora Buszta, Dorota Palińska

Święto Niepodległości

W związku ze Świętem Niepodległości w ZSTIE odbyły się następujące inicjatywy:

– w klasach 3-4 na lekcjach historii i społeczeństwa odbył się quiz na temat Bitwy Warszawskiej, – wychowawcy klas przedstawili prezentację i wyświetlili film o tematyce niepodległościowej, został udostępniony link do audycji radiowej, https://view.genial.ly/5f9f2be999153e0d7b53c868/presentation-odzyskanie-niepodleglosci – klasy drugie prezentowały projekt pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską, – w ramach rządowej akcji „Szkoła do Hymnu” 10 listopada 2020 o godzinie 11:11 został przez nas odśpiewany Hymn Państwowy. Szczególne wyrazy podziękowania składamy Pani Halinie Strachowskiej, Pani Justynie Kochajkiewicz i Pani Bożenie Hołowni za organizację tych przedsięwzięć.

Tydzień Patronów Szkoły

Między 5.10.2020-9.10.2020 odbywał się Tydzień Patronów Szkoły. Uczniowie klas I mieli okazję do zapoznania się z historią oraz okolicznościami opracowania metod deszyfrujących Enigmę, wykorzystywanych przez naszych Patronów Szkoły. Lekcje odbywały się przy Szkolnym Muzeum Patronów na parterze budynku. Wszystkie klasy ZSTIE zachęcamy do wzięcia udziału w quizie „Polacy łamią szyfr Enigmy”: https://www.quizme.pl/q/dbp/polacy-lamia-szyfr-enigmy Na smartphone’a została przygotowana gra związana z szyfrowaniem Enigmy. Dziękujemy Pani Halinie Strachowskiej, Pani Justynie Kochajkiewicz oraz Pani Bożenie Hołowni za organizację ww. przedsięwzięć.

 

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 – podsumowanie

Dyrektor Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w ZSTIE podsumowali rok szkolny. Poniżej link do filmu umieszczonego na YouTube (kanał ZSTIE TV): https://www.youtube.com/watch?v=0Srn8dC3VYA

 

Ranking Perspektywy 2020

6 lutego 2020 r. w auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych szkół rankingu Perspektywy 2020. Technikum nr 7, oprócz zdobycia brązowej tarczy, zostało nagrodzone za zajęcie IV miejsca w rankingu maturalnym Techników 2020 w województwie dolnośląskim. Serdecznie gratulujemy uczniom i kadrze pedagogicznej oraz życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

 

 

 

Nowoczesne technologie – projekt

Uczniowie ZSTiE o profilu technik informatyk biorą udział w projekcie „Nowoczesne technologie jako przygotowanie do rozpoczęcia udanej kariery zawodowej uczniów ZSTiE”. Projekt realizowany jest w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania Copernicus we Wrocławiu, od lutego 2019 r. i trwa do grudnia 2020. Na zajęciach uczniowie nabywają wiedzę i rozwijają umiejętności z programowania, szczególnie z zakresu tworzenia gier komputerowych. W pracy wykorzystywany jest silnik gry Unreal Engine oraz zintegrowane środowisko programistyczne Microsoft Visual Studio.
 
 
 
 
 
 

Klub Ludzi ze Znakiem P

W dniu 17 stycznia 2020 odbyła się uroczystość zorganizowana we współpracy z Klubem Ludzi ze Znakiem P w związku z 75 leciem powrotu Wrocławia do ziem polskich. W budynku szkoły mieścił się w okresie II wojny światowej obóz pracy przymusowej. Delegacje przedstawicieli z Klubu Ludzi ze Znakiem P, wrocławskiego oddziału IPN-u, urzędu prezydenta miasta Wrocławia, społeczności szkolnej w osobie dyrektora szkoły i uczniów złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą dramatyczne wydarzenia 1939 -1945. Uczniowie czytali wybrane fragmenty dziennika księdza Paula Peikerta pod tytułem „Kronika dni oblężenia Wrocławia 22 stycznia – 6 maja 1945” oraz fragmenty wspomnień więźniów obozu, spisane w latach 50-tych przez uczniów szkoły. Na korytarzach prezentowano wystawę przygotowaną przez Centrum Historii Zajezdnia oraz materiały wykonane przez uczniów.

 

 

 

 

 

 

 

X-lecie nadania imienia ZSTiE

18 października 2019 r. obchodziliśmy uroczyste święto nadania imienia patronów szkoły, polskich kryptologów Enigmy: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele Św. Maurycego. Następnym punktem były wykłady dotyczące sylwetek naszych bohaterów, sposobów szyfrowania Enigmy oraz okoliczności, w których wybierano patronów ZSTiE. Zwieńczeniem uroczystości w auli był występ artystyczny naszych uczniów. Następnie, zaproszeni goście i uczniowie zwiedzali wystawy, złożono kwiaty pod tablicami pamięci i naszych patronów. Na koniec, zostało oficjalnie otwarte szkolne muzeum patronów. Złożono również petycję do władz Miasta Wrocławia o nadanie imienia naszych patronów 3 ulic w mieście. Serdecznie dziękujemy za przybycie gościom uczestniczącym w tych uroczystościach, Pani Janinie Sylwestrzak (córce Mariana Rejewskiego), Pani Marii Bryschak (siostrzenicy Henryka Zygalskiego), dr Teresie Jurlewicz i dr Zdzisławowi Janowi Kaperze. Szczere wyrazy podziękowania dla całego zespołu przygotowującego uroczystość w ZSTiE składamy na ręce Pani Bogusławy Kręgielewskiej.