Godło Rzeczypospolitej Polskiej Logo Facebook ZSTiE Logo IBM Logo WSB

ZSTiE

we Wrocławiu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Historia szkoły

Dzieje współczesne

1 IX 2002 r. jest początkiem istnienia Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych. Początkowo w skład Zespołu wchodziły wszystkie odziedziczone typy szkół, aż do ich wygaszenia.

Więcej…
 

II Wojna Światowa

Ausländer-Auffanglager Clausewitzstrasse

Obóz pracy (obóz przejściowy dla cudzoziemców). Przetrzymywano w nim według różnych źródeł od 3 tys. do 10 tys.) – robotników przymusowych z Polski, Czech, Ukrainy, Węgier, Francji, Jugosławii.

Więcej…
 

Powojenne zmiany

Po II Wojnie Światowej budynek powrócił do pierwotnego przeznaczenia. Od IX 1945 po dzień dzisiejszy 21 pod adresem gen. Józefa Hauke-Bosaka goszczą różne szkoły.

Więcej…
 

Czasy przedwojenne

Berufsschule - Clausewitzstrasse

Gmach szkoły zawodowej dla dziewcząt powstał w latach 1929-1930 w miejscu dawnej olejarni. Autorem projektu był Hugo Althoff (miejski radca budowlany w latach 1926-29) we współpracy z Carlem Zollerem. Budynek, w stylu modernistycznym, założono na planie litery T, choć były plany dobudowania kolejnego skrzydła wzdłuż ul. Worcella. Budynek ma cztery kondygnacje przy czym ostatnia jest cofnięta tworząc dwa tarasy po bokach centralnie usytuowanej klatki schodowej. Parter wyłożony cegłą klinkierową kontrastuje z błękitno-szarym (kiedyś) tynkiem pozostałych pięter. Pomimo braku sali gimnastycznej szkoła była dobrze wyposażona. Zajęcia teoretyczne odbywały się w 24 salach lekcyjnych, a praktyczne w czterech kuchniach, trzech pralniach i prasowalniach. Uczniowie mieli dostęp także do biblioteki, świetlicy, stołówki oraz gabinetu lekarskiego z pokojem rentgenowskim. Na parterze znajdowały się mieszkania woźnego i palacza.